Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Guarani w linii już w marcu

Wojska lądowe, 27 lutego 2014

W najbliższym czasie rozpocznie się eksploatacja pierwszych kołowych transporterów opancerzonych VBTP-MR Guarani 6x6.

W pierwszej kolejności wojska lądowe Brazylii odbiorą 86 kto VBTP-MR Guarani 6x6 pochodzących z transzy eksperymentalnej. Zamówione w 2012 pojazdy kosztowały 240 mln BRL (312 mln zł). Koszt zakupu 2044 transporterów szacowany jest na 8 mld BRL (10,4 mld zł) / Zdjęcie: Andre Gustavo Stumpf Filho

Pierwszych 13 kto VBTP-MR Guarani 6x6, pochodzących z transzy eksperymentalnej (Lote de Experimentação Doutrinária) (Więcej Guarani 6x6, 2013-12-17, Kontrakt na Guarani, 2012-08-09) w połowie marca trafi do 33. Batalionu Piechoty Zmechanizowanej (33º Batalhão de Infantaria Mecanizado), wchodzącego w skład 15. Brygady Piechoty Zmechanizowanej (15ª Brigada de Infantaria Mecanizada), stacjonującej w Cascavel, na terenie południowego stanu Paraná. Formacja oficjalne podlega południowemu dowództwu wojsk lądowych Brazylii (Comando Militar do Sul), z siedzibą w Kurytybie.

Dostawy Guarani pozwolą na rozpoczęcie szkolenia żołnierzy, którzy będą w przyszłości tworzyć ich załogi. Eksploatacja pojazdów umożliwi też szybsze wypracowanie odpowiednich taktyk ich użycia na polu walki. Dla przypomnienia, część z montowanych przez spółkę Iveco Veículos de Defesa w Sete Lagoas transporterów zostanie w br. wysłana na Haiti, gdzie wesprą brazylijskich żołnierzy podlegających dowództwu misji ONZ MINUSTAH (United Nations Stabilization Mission in Haiti) (Guarani zostaną wysłane na Haiti, 2013-11-05).

Exército Brasileiro (wojska lądowe Brazylii) zamierzają wprowadzić do służby i użytkować 2044 kto VBTP-MR Guarani 6x6. Zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami w Brasílii, montownia w Sete Lagoas ma przekazywać odbiorcy po około 100 pojazdów rocznie, co znaczy, że produkcja transporterów będzie trwać co najmniej do 2035. Nie wiadomo jednak, czy przynajmniej w br. tempo montażu Guarani nie zostanie spowolnione ze względu na ograniczenie budżetu obronnego państwa, o czym informowaliśmy przed tygodniem (Brazylia zmniejsza budżet obronny, 2014-02-24).

Rozpoczęcie eksploatacji Guarani 6x6 może poprawić szanse eksportowe transportera. Wśród państw zainteresowanych zakupem pojazdów wymienia się m.in. Argentynę (Argentyńskie testy Guarani, 2012-11-28), Chile, Ekwador oraz Kolumbię.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra