Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hagel wybiera się do Azji

Strategia i polityka, 22 sierpnia 2013

Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, udał się w tygodniową podróż do wybranych państw Azji. Celem jest wzmocnienie ich stanowiska w stosunku do roszczeń terytorialnych ChRL.

Tygodniowa podróż Chucka Hagela po Azji Południowo-Wschodniej ma na celu wzmocnienie sojuszy polityczno-wojskowych USA z takimi państwami jak Brunei, Indonezja, Malezja, czy Filipiny / Zdjęcie: World News

Hagel wyruszył w podróż dzisiaj. W trakcie tygodniowej wizyty w Azji odwiedzi Brunei, Indonezję, Malezję i Filipiny. Celem jest wzmocnienie sojuszy polityczno-wojskowych USA z tymi państwami (Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16, Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28).

Nie ulega wątpliwości, że głównym tematem rozmów Hagela z władzami w/w krajów będą ambicje terytorialne ChRL w stosunku do wysp archipelagów Spratly i Paracelskiego (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). USA są jednym z podmiotów wspierających mniejsze państwa Pacyfiku w rywalizacji politycznej z ChRL. Jednym z przejawów takiego działania jest wysyłanie jednostek wojskowych do wybranych krajów, np. Filipin (Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16).

Co ciekawe, wizyta Hagela w państwach Azji Południowo-Wschodniej odbywa się kilka dni po spotkaniu z ministrem obrony ChRL, gen. Chang Wanquanem (ChRL ostrzega USA, 2013-08-21). W trakcie niedawnych rozmów w Pentagonie, chiński wojskowy ostrzegł Amerykanina, że Pekin nie zrezygnuje z dotychczasowych roszczeń terytorialnych dotyczących m.in. wysp wspomnianych archipelagów Spratly i Paracelskiego.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.