Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiny odbierają lotniskowiec

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2012

Przed kilkoma dniami marynarka wojenna ChRL oficjalnie odebrała lotniskowiec Shi Lang (ex-sowiecki Wariag). Jego przyjęcie do służby planowane jest na początek października.

Na zdjęciu Shi Lang w czasie ceremonii podnoszenia bandery na okręcie

Uroczystość odbyła się w niedzielę na terenie portu morskiego w Dalian, na południowym-wschodzie kraju. Wydarzenie poprzedziła kilkuetapowa seria prób morskich, którym okręt był poddawany w ostatnich miesiącach (Próby morskie Shi Lang, 2011-08-10; Shi Lang znowu wypłynął, 2011-11-30). Przekazanie marynarce wojennej lotniskowca miało miejsce na tydzień przed jego oficjalnym wprowadzeniem do służby, planowanym na 1 października (Shi Lang 1 października, 2012-08-13). Ceremonia zbiegnie się w czasie z obchodami rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej (1949).

W opinii specjalistów Shi Lang ma przede wszystkim służyć do szkolenia chińskich marynarzy i zdobywania przez nich doświadczeń w operowaniu nowymi rodzajami uzbrojenia. Na tej bazie mają powstać lotniskowce nowej rodzimej konstrukcji. W planach jest budowa co najmniej trzech jednostek tego typu.

Według ekspertów sam lotniskowiec zwiększy w niewielkim tylko stopniu możliwości operacyjne chińskiej marynarki wojennej. Nową jakość da dopiero cała grupa lotniskowcowa złożona przynajmniej z kilku niszczycieli i korwet, okrętów podwodnych oraz zaawansowanych technicznie systemów rozpoznania i dowodzenia / Zdjęcia: Sina.com

Chiński program lotniskowcowy ma być odpowiedzią, m.in. na podobne przedsięwzięcie Indii (Morski wyścig zbrojeń, 2011-01-05), a do pewnego stopnia także na zmianę doktryny wykorzystania potencjału operacyjnego marynarki wojennej USA (USA zmieniają priorytety , 2011-12-08; Nowa strategia USA, 2012-06-01). Plany budowy nowych lotniskowców mogą też być traktowane jako element gry politycznej, związanej z toczącymi się na wodach mórz: Południowochińskiego (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03) oraz Wschodniochińskiego (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17) sporami terytorialnymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.