Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiny odbierają lotniskowiec

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2012

Przed kilkoma dniami marynarka wojenna ChRL oficjalnie odebrała lotniskowiec Shi Lang (ex-sowiecki Wariag). Jego przyjęcie do służby planowane jest na początek października.

Na zdjęciu Shi Lang w czasie ceremonii podnoszenia bandery na okręcie

Uroczystość odbyła się w niedzielę na terenie portu morskiego w Dalian, na południowym-wschodzie kraju. Wydarzenie poprzedziła kilkuetapowa seria prób morskich, którym okręt był poddawany w ostatnich miesiącach (Próby morskie Shi Lang, 2011-08-10; Shi Lang znowu wypłynął, 2011-11-30). Przekazanie marynarce wojennej lotniskowca miało miejsce na tydzień przed jego oficjalnym wprowadzeniem do służby, planowanym na 1 października (Shi Lang 1 października, 2012-08-13). Ceremonia zbiegnie się w czasie z obchodami rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej (1949).

W opinii specjalistów Shi Lang ma przede wszystkim służyć do szkolenia chińskich marynarzy i zdobywania przez nich doświadczeń w operowaniu nowymi rodzajami uzbrojenia. Na tej bazie mają powstać lotniskowce nowej rodzimej konstrukcji. W planach jest budowa co najmniej trzech jednostek tego typu.

Według ekspertów sam lotniskowiec zwiększy w niewielkim tylko stopniu możliwości operacyjne chińskiej marynarki wojennej. Nową jakość da dopiero cała grupa lotniskowcowa złożona przynajmniej z kilku niszczycieli i korwet, okrętów podwodnych oraz zaawansowanych technicznie systemów rozpoznania i dowodzenia / Zdjęcia: Sina.com

Chiński program lotniskowcowy ma być odpowiedzią, m.in. na podobne przedsięwzięcie Indii (Morski wyścig zbrojeń, 2011-01-05), a do pewnego stopnia także na zmianę doktryny wykorzystania potencjału operacyjnego marynarki wojennej USA (USA zmieniają priorytety , 2011-12-08; Nowa strategia USA, 2012-06-01). Plany budowy nowych lotniskowców mogą też być traktowane jako element gry politycznej, związanej z toczącymi się na wodach mórz: Południowochińskiego (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03) oraz Wschodniochińskiego (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17) sporami terytorialnymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.