Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-LORAMIDS od nowa?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 28 października 2013

Tureckie władze nie wykluczają możliwości ponownego rozpatrzenia ofert handlowych złożonych w ramach programu T-LORAMIDS, jeżeli te okażą się atrakcyjniejsze niż poprzednio.

Gotowość ponownego rozpatrzenia przez Ankarę ofert przedstawianych przez USA i europejskie Eurosam wskazuje, że wcześniejsza decyzja o wyborze chińskich zestawów FD-2000 mogła stanowić jedynie element gry negocjacyjnej Turków / Zdjęcie: World Observer

Przed kilkoma tygodniami władze w Ankarze ogłosiły decyzję o wyborze chińskich zestawów systemu obrony powietrznej FD-2000, jako zwycięzcy uruchomionego w 2007 programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System) (Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27). Już wówczas Turcy oznajmili, że decyzja o wyborze oferty przedłożonej przez CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) nie jest równoznaczna z zawarciem ostatecznego porozumienia handlowego (Zakup FD-2000 przez Turcję nie jest przesądzony, 2013-10-01).

Wybór chińskich zestawów FD-2000 spowodował lawinę krytyki, jaka spadła na władze w Ankarze (Turcja na cenzurowanym za wybór FD-2000, 2013-10-10). Największe niezadowolenie z decyzji tureckich władz wyrażali przedstawiciele państw członkowskich NATO. Przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego obawiają się bowiem, że decyzja Turków wymusi na nich udostępnienie ChRL danych dotyczących natowskich rozwiązań w dziedzinie obrony powietrznej.

Co ciekawe, w minioną sobotę przedstawiciele władz w Ankarze wyrazili gotowość ponownego rozpatrzenia propozycji pozostałych oferentów, jeżeli te okażą się atrakcyjniejsze niż poprzednio. Według nieoficjalnych informacji, chodzi przede wszystkim o amerykańskie zestawy Patriot PAC-2 i PAC-3 oraz SAMP/T Aster 30 francusko-włoskiego konsorcjum Eurosam (Udany test SAMP/T, 2013-03-09). Wcześniej w grze pozostawali także Rosjanie z zestawami S-300 (S-400 Triumf w Turcji?, 2012-07-18).

Na pierwszy rzut oka ostatnie deklaracje władz w Ankarze mogą wskazywać na to, że te ugięły się pod presją pozostałych państw członkowskich NATO i postanowiły na nowo uruchomić procedurę przetargową w ramach T-LORAMIDS. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że decyzja o wyborze FD-2000 stanowiła jedynie element gry negocjacyjnej, prowadzonej z pozostałymi oferentami, a mierzonej w przedstawienie Turcji lepszej oferty handlowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.