Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale ćwiczą w Norwegii

Lotnictwo wojskowe, 26 sierpnia 2014

Francuskie samoloty wielozadaniowe Rafale zostały wysłane do Norwegii na ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.

Po raz pierwszy w historii francuskie samoloty uczestniczą w ćwiczeniach za kręgiem podbiegunowym / Zdjęcie: MO Francji

Ćwiczenia, noszące kryptonim Arctic Thunder, rozpoczęły się w bazie lotniczej Banak w Norwegii, 24 sierpnia. Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji) wysłały do Skandynawii 11 samolotów wielozadaniowych Rafale B/C, wchodzących w skład eskadr EC 1/7 Provence, EC 1/91 Gascogne i EC 2/30 Normandie-Niemen. Kontyngent liczy ok. 200 ludzi, w tym 30 lotników. Pozostałą część stanowią mechanicy, technicy łączności i oddział ochrony bazy.

Jest to pierwsza wyprawa Armee de l’Air poza koło podbiegunowe. Także po raz pierwszy Rafale biorą udział we wspólnych ćwiczeniach z użyciem bomb AASM kierowanych laserowo (Ciężkozbrojny Rafale, 2014-01-24). Oprócz nich francuscy lotnicy mogą także ćwiczyć na pobliskim poligonie Halvakarre strzelanie z działek pokładowych i zrzuty bomb GBU-12. Ich treningi obserwują specjaliści z Centre d’Expertise de l’Armement Embarqué, zajmujący się doskonaleniem taktyki użycia uzbrojenia lotniczego.

30 sierpnia zaplanowano rotację załóg lotniczych, aby jak największa liczba francuskich lotników mogła wziąć udział w ćwiczeniach. ZakończenieArctic Thunder nastąpi 5 września. W br. Francuzi wysłali Rafale m.in. do Polski  (Mirage zamiast Rafale, 2014-06-05) i na Reunion (Rafale na Reunion, 2014-04-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.