Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Raytheon dla Iron Dome

Wojska lądowe, 01 października 2014

Amerykański Raytheon otrzymał zlecenie na dostawę podzespołów antyrakiet Tamir, wchodzących w skład izraelskiego systemu obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej Iron Dome.

Koszt jednej baterii Iron Dome wynosi 50 mln USD (156 mln zł). Każda z nich jest wyposażona w 3 wyrzutnie. Te z kolei mają po 20 antyrakiet Tamir / Zdjęcie: MO Izraela

W ramach zawartego w 2011 porozumienia, Raytheon otrzymał od izraelskiego Rafaela warte 149 mln USD (494 mln zł) zlecenie na dostawę podzespołów do montażu antyrakiet Tamir. Producent będzie odpowiadał za wyszukanie lokalnych poddostawców, zabezpieczenie bazy materiałowej i transport podzespołów do Izraela.

Zlecając Raytheonowi wspomniane prace, Rafael wypełnił też część zobowiązań wobec władz USA, które sponsorują rozwój systemu Iron Dome i montaż jego kolejnych baterii (Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17, Więcej na Iron Dome z USA?, 2014-07-16). W zamian za znaczne wsparcie finansowe, Amerykanie oczekują od Izraelczyków włączenia rodzimych przedsiębiorstw zbrojeniowych w produkcję izraelskiego systemu przeciwlotniczego.

Iron Dome wykazał się wysoką skutecznością podczas letniej operacji wojskowej Izraela w Strefie Gazy, Protective Edge. Podczas 50 dni walk, bojownicy Hamasu i powstańcy palestyńscy wystrzelili w kierunku Izraela ponad 4500 rakiet i pocisków moździerzowych. System przechwycił około 450 z tych, które zagrażały izraelskim siłom zbrojnym lub ludności cywilnej (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21, IDF o operacji w Strefie Gazy, 2014-08-08).

Użycie operacyjne Iron Dome, którego baterie Izraelczycy rozmieścili też w pobliżu granicy z ogarniętą wojną domową Syrią oraz destabilizowanym przez ekstremistów Półwyspem Synaj, wzbudziło zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców spoza Izraela. Nad pozyskaniem systemu zastanawiają się m.in. władze Republiki Korei (Seul zainteresowany Iron Dome, 2014-08-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.