Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seul zainteresowany Iron Dome

Wojska lądowe, 11 sierpnia 2014

Władze Republiki Korei wyrażają zainteresowanie zakupem nieokreślonej liczby baterii izraelskiego systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego, Iron Dome.

Siły Obronne Izraela rozmieściły dotąd 9 baterii systemu Iron Dome. Według dostępnych publicznie szacunków, koszt jednej baterii wynosi 50 mln USD (156,4 mln zł). Każda z nich jest wyposażona w 3 wyrzutnie. Te z kolei mają po 20 antyrakiet Tamir / Zdjęcie: MO Izraela

Według zagranicznych mediów, cytujących prezesa Rafael Advanced Defense Systems, Yedidę Yaariego, rosnące zainteresowanie Seulu zakupem Iron Dome to przede wszystkim wynik wysokiej skuteczności systemu uzyskanej podczas trwającej operacji Protective Edge (IDF o operacji w Strefie Gazy, 2014-08-08). Według danych podawanych przez Izraelczyków, izraelskie zestawy miały zniszczyć 83,3% rakiet wystrzelonych przez bojowników Hamasu lub powstańców palestyńskich, które mogły stanowić zagrożenie dla miast i ludności cywilnej w Izraelu (Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17).

Seul od dłuższego czasu przymierza się do zakupu zestawów obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. To wynik utrzymującego się konfliktu politycznego z władzami Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, potęgowanego dodatkowo kolejnymi próbami rakietowymi Pjongjangu (Korea Północna wystrzeliła 18 rakiet, 2014-03-16). Zagrożenie ostrzałem rakietowym ze strony KRLD skłoniło południowokoreańskie władze, choć nie bez oporu, do rozpoczęcia rozmów z USA na temat możliwości rozmieszczenia na własnym terytorium baterii systemu obrony antybalistycznej, Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) (THAAD w Republice Korei, 2014-05-30).

Republika Korei to kolejne na długiej liście państw, które według przedstawicieli Rafaela mają być zainteresowane zakupem Iron Dome. W przeszłości mówiło się o możliwości jego sprzedaży m.in. do Singapuru czy Indii. Nie wiadomo, czy zgody na ewentualny eksport zestawów nie musiałyby wyrazić dodatkowo USA (Więcej na Iron Dome z USA?, 2014-07-16). Waszyngton od lat niemałymi środkami wspiera rozwój i produkcję kolejnych baterii izraelskiego systemu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.