Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chorwacja gotowa szkolić Peszmergów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 grudnia 2014

Władze Chorwacji zadeklarowały gotowość przeszkolenia i wsparcia materiałowego kurdyjskich Peszmergów walczących z islamistami na północy Iraku.

Minister obrony Chorwacji, Ante Kotromanović (po lewej), podczas spotkania z Masudem Barzanim, przywódcą irackich Kurdów / Zdjęcie: Biuro Prezydenta Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu

Deklaracja padła podczas niedawnej wizyty ministra obrony Chorwacji, Ante Kotromanovića, w Iraku. Chorwaci zaoferowali m.in. przeszkolenie od kilkuset to kilku tysięcy kurdyjskich bojowników. Zagrzeb mógłby też przekazać Kurdom uzbrojenie i wyposażenie wojskowe zmagazynowane od czasów rozpadu Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Warto podkreślić, że mimo licznych apeli pozostałych państw członkowskich NATO, Chorwaci długo zwlekali z zadeklarowaniem większej gotowości wsparcia szkoleniowego i materiałowego Kurdów walczących z Państwem Islamskim (Kurdowie szkoleni w Bawarii, 2014-09-30, Pistolety HS-9 dla Iraku, 2014-11-14). Zagrzeb koncentrował się dotąd bardziej na dostawach uzbrojenia i wyposażenia wojskowego m.in. do Afganistanu i Mali.

Chorwackie uzbrojenie, które trafia do państw zmagających się z problemem islamskich partyzantek, często pochodzi z magazynów wojskowych utworzonych po rozpadzie Jugosławii. W ostatnich latach, po przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Zagrzeb wprowadził politykę przezbrajania sił zbrojnych, zwłaszcza wojsk lądowych, w wyposażenie z zachodu. W najbliższych latach Chorwaci pozyskają m.in. kolejne amerykańskie samochody patrolowe klasy MRAP oraz tuzin niemieckich 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Chorwacja kupuje niemieckie PzH 2000, 2014-12-11, M-ATV dla Chorwacji, 2014-07-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.