Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja gotowa szkolić Peszmergów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 grudnia 2014

Władze Chorwacji zadeklarowały gotowość przeszkolenia i wsparcia materiałowego kurdyjskich Peszmergów walczących z islamistami na północy Iraku.

Minister obrony Chorwacji, Ante Kotromanović (po lewej), podczas spotkania z Masudem Barzanim, przywódcą irackich Kurdów / Zdjęcie: Biuro Prezydenta Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu

Deklaracja padła podczas niedawnej wizyty ministra obrony Chorwacji, Ante Kotromanovića, w Iraku. Chorwaci zaoferowali m.in. przeszkolenie od kilkuset to kilku tysięcy kurdyjskich bojowników. Zagrzeb mógłby też przekazać Kurdom uzbrojenie i wyposażenie wojskowe zmagazynowane od czasów rozpadu Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Warto podkreślić, że mimo licznych apeli pozostałych państw członkowskich NATO, Chorwaci długo zwlekali z zadeklarowaniem większej gotowości wsparcia szkoleniowego i materiałowego Kurdów walczących z Państwem Islamskim (Kurdowie szkoleni w Bawarii, 2014-09-30, Pistolety HS-9 dla Iraku, 2014-11-14). Zagrzeb koncentrował się dotąd bardziej na dostawach uzbrojenia i wyposażenia wojskowego m.in. do Afganistanu i Mali.

Chorwackie uzbrojenie, które trafia do państw zmagających się z problemem islamskich partyzantek, często pochodzi z magazynów wojskowych utworzonych po rozpadzie Jugosławii. W ostatnich latach, po przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Zagrzeb wprowadził politykę przezbrajania sił zbrojnych, zwłaszcza wojsk lądowych, w wyposażenie z zachodu. W najbliższych latach Chorwaci pozyskają m.in. kolejne amerykańskie samochody patrolowe klasy MRAP oraz tuzin niemieckich 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Chorwacja kupuje niemieckie PzH 2000, 2014-12-11, M-ATV dla Chorwacji, 2014-07-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.