Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afery korupcyjnej Patrii ciąg dalszy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 czerwca 2013

Fińskie organy ścigania oskarżają Patrię o płatną protekcję przy wyborze oferowanych przez nią kołowych transporterów opancerzonych dla wojsk lądowych Chorwacji.

Według pierwotnych założeń Chorwacja miała zakupić docelowo 240-360 transporterów Patria AMV. Przed rokiem Zagrzeb ogłosił jednak plany redukcji tej liczby oraz dodatkowo reeksportu części użytkowanych do tej pory wozów. Powodem były problemy budżetowe resortu obrony / Zdjęcie: MO Chorwacji

Pierwszą partię 84 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8 Chorwacja zakupiła w 2007 (Chorwacja zamawia 84 AMV 8x8, 2007-10-12). Wartość porozumienia wyniosła 112 mln Euro. Rok później Zagrzeb zdecydował się na nabycie dodatkowych 42 wozów za cenę 68 mln Euro (Chorwacja kupuje dodatkowe AMV, 2008-11-24, Dodatkowe AMV dla Chorwacji, 2009-01-24).

W wyniku wstępnego postępowania dochodzeniowego, fińskie organa ścigania miały odkryć zjawisko płatnej protekcji w procesie wyboru chorwackich Patria AMV (lokalna nazwa Borbeno Oklopno Vozilo). Według Finów w grę mogą wchodzić łapówki o wartości do 1,5 mln Euro. Pieniądze miały zostać przekazane podmiotom decyzyjnym wśród władz Chorwacji, w tym w ministerstwie obrony narodowej i zarządzie wytwórni Duro Dakovic Special Vehicle (DDSV) odpowiadającej za montaż wozów.

W najbliższym czasie ruszyć ma proces w omawianej sprawie. Wcześniej jednak zakończyć musi się inne postępowanie sądowe, w sprawie podejrzenia płatnej protekcji w przypadku słoweńskiego przetargu na AMV (Svarun). Ma do tego dojść w sierpniu (Fińska rozprawa Patrii, 2013-05-17).

Co ciekawe, według strony fińskiej podejrzanymi o korupcję w przypadku chorwackiego zamówienia są ci sami pracownicy Patrii, którzy zasiadają obecnie na ławie oskarżonych w słoweńskim procesie. Chodzi o 6 osób, z których część jest dodatkowo podejrzewana o szpiegostwo przemysłowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.