Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Homar w WP w 2018

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 marca 2015

Huta Stalowa Wola jeszcze w tym roku ma podpisać z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostawę artyleryjskich systemów rakietowych Homar. MON obiecuje, że umowa zostanie podpisana w IV kwartale 2015.

W 2007 uruchomiony został program badawczo-rozwojowy Homar, który miał doprowadzić do wyposażenia 2 dywizjonów artylerii rakietowej w nowe systemy pozwalające na odpalanie nie tylko pocisków rakietowych o zasięgu 40-60 km, ale także rakiet ziemia-ziemia o zasięgu 150-300 km. Na zdjęciu system HIMARS, produkowany przez Lockheed Martina, odmiana kołowa MLRS. Homar również będzie posadowiony na podwoziu kołowym / Zdjęcie: Lockheed Martin

MON poinformowało, ze Inspektorat Uzbrojenia (IU) zaprosił przedstawicieli Huty Stalowa Wola (HSW) do udziału w postępowaniu na dostawę Dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z pakietem szkolnym i logistycznym o kryptonimie Homar. Dywizjon ma umożliwiać strzelanie pociskami o zasięgu ok. 300 km.

Według zapewnień MON negocjacje mają się rozpocząć w czerwcu 2015, a umowa będzie podpisana w czwartym kwartale 2015 (Wiceminister o Homarze, 2014-08-26). Pierwsze dostawy dla jednostek WP mają się rozpocząć w 2018.

Nie podano kwoty, jaką IU chce przeznaczyć na system Homar. Przedstawiciele MON mówią jedynie, że wartość kontraktu uzależniona będzie od liczby zamówionych wyrzutni oraz klasy i rodzaju pocisków. Może to być kwota od kilkuset milionów do kilku miliardów zł. W 2013 na zorganizowanej przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON V Konferencji Dni Przemysłu 2013, Szef Sztabu Generalnego WP mówił o zakupie 60 samobieżnych wyrzutni rakietowych Homar.

W komunikacie również nic nie mówi się o amunicji. Decyzje o jej zasięgu, kalibrze i rodzaju głowic oraz stopniu polonizacji mają zapaść w trakcie negocjacji. Homary prawdopodobnie otrzymają dalekosiężną amunicję rakietową kalibru 227 mm. Zapewne będą to pociski klasy amerykańskiego ATACMS o zasięgu do 300 km (Finowie rezygnują z ATACMS, 2014-03-31). Producentem pocisków jest Lockheed Martin Missiles and Rockets.

Zakup dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-300 z rakietami o zasięgu do 300 km (kryptonim Homar) został ujęty w planie modernizacji SZ na lata 2010-2018.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.