Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wiceminister o Homarze

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 sierpnia 2014

Dziś w trakcie wizyty w HSW, wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek poinformował o przyspieszeniu harmonogramu prac artyleryjskiego zestawu rakietowego dalekiego zasięgu Homar.

Na zdjęciu (od lewej) wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, posłanka Renata Butrym i prezes zarządu HSW Krzysztof Trofiniak / Zdjęcie: Jerzy Reszczyński

Czesław Mroczek zapoznał się z realizowanym przez HSW zakresem prac nad najważniejszymi programami, w tym artyleryjskim zestawem rakietowym dalekiego zasięgu Homar (Potrójna premiera w Jelczu, 2014-07-18). Powiedział, że jest on traktowany przez resort obrony priorytetowo, a terminarz realizacji programu został przyspieszony.

System Homar ma być odpowiednikiem amerykańskiego zestawu HIMARS (Nowe podwozia dla HIMARS, 2010-11-16), będąc zdolnym do rażenia celów odległych o 300 km. Zasięg ten nie przekracza limitów traktatów o proliferacji broni rakietowych ratyfikowanych przez Polskę. Ma natomiast stanowić jeden z kilku elementów systemu odstraszania, w którego skład mają też wchodzić m.in. pociski manewrujące NSM oraz przenoszone przez F-16 pociski JASSM (Kolejne 440 AGM-158 dla USAF, 2014-01-11).

Zakup tych ostatnich jest negocjowany z USA. Resort obrony nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnym zakupie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, które mogłyby być wystrzeliwane z wyrzutni torpedowych przyszłych polskich okrętów podwodnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.