Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dostawy amerykańskiego uzbrojenia dla Libanu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 25 marca 2015

Lokalne media informują o kolejnym transporcie amerykańskiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, który ma dotrzeć do Libanu pod koniec marca.

Według lokalnych mediów, do Libanu zmierza kolejny transport sprzętu wojskowego z USA. Uzbrojenie ma dotrzeć do kraju do końca marca / Zdjęcie: Departament Stanu USA

Do Libanu zmierza kolejny transport sprzętu wojskowego z USA. Uzbrojenie ma trafić do portu morskiego w Bejrucie w najbliższych dniach. Informacje na ten temat miał nieoficjalnie potwierdzić anonimowy przedstawiciel ambasady amerykańskiej w tym państwie.  

Na początku lutego do Bejrutu dotarł transport siedemdziesięciu 155-mm haubic holowanych M198 oraz 26 mln sztuk amunicji, granatów moździerzowych i pocisków artyleryjskich. Wartość przekazanego Libańczykom sprzętu szacowana była wówczas na 25 mln USD (93 mln zł, Kolejna pomoc dla Libanu, 2015-02-09). W tym samym czasie Liban odebrał też dostawę tuzina 155-mm samobieżnych armatohaubic M109A2/A3 od Jordanii (M109 dla Libanu, 2015-02-07). W planach jest dostawa kolejnej transzy 22 zestawów artyleryjskich.  

Lokalne media nie precyzują, jaki sprzęt wojskowy zostanie dostarczony Libanowi tym razem. Przed kilkoma tygodniami prasa sugerowała jednak, że Waszyngton zdecydował się na przekazanie sojusznikowi m.in. samolotów wojskowych. W powszechnej ocenie jest to jednak mało prawdopodobnie. Dostawy wojskowych statków powietrznych wymusiłyby też przeprowadzenie szkolenia dla pilotów oraz personelu obsługowego, a także zapewnienie stabilnego łańcucha dostaw części zamiennych i uzbrojenia, co skomplikowałoby realizację całego przedsięwzięcia oraz podniosłoby jego koszt.  

Dostawy amerykańskiego sprzętu wojskowego do Libanu wymusza trudna sytuacja amerykańskiego sojusznika. Libańskie terytorium jest regularnie infiltrowane przez bojowników Państwa Islamskiego oraz innych organizacji islamistycznych, często powiązanych z al-Kaidą, jak Dżabhat an-Nusra (Hezbollah broni się przed islamistami, 2014-10-06).

Wartość amerykańskiej pomocy wojskowej dla Libanu w ciągu ostatniej dekady wyniosła ok. 1 mld USD (3,7 mld zł). Przekazywany przez Waszyngton sprzęt wojskowy pomaga Libańczykom w organizacji i przeprowadzaniu operacji wojskowych wymierzonych w islamistów oraz inne organizacje zbrojne destabilizujące kraj (Ofensywa Libanu, 2015-02-27).  

Liban oczekuje teraz dostaw francuskiego sprzętu wojskowego, sfinansowanego przez Arabię Saudyjską. Libańczycy otrzymają m.in. zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Mistral osadzone na pojazdach opancerzonych, 20-mm artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze, śmigłowce AS.532 Cougar oraz kutry rakietowe Combattante FS56 wyposażone w morskie zestawy obrony przeciwlotniczej, Simbad i 20-mm zsmu Narwhal.  

Porozumienie z listopada 2014 zakłada też przekazanie Libańczykom 24 155-mm samobieżnych armatohaubic Caesar wraz z systemem kierowania ogniem Thalesa i radarami rozpoznania artyleryjskiego Cobra od Euro-Art (European Advanced Radar Technology GmbH), spółki joint-venture EADS, Lockheed Martin GESD, Thales Defence i Thales Air Defence (Caesary dla Libanu, 2015-02-24). Wartość saudyjskiego programu pomocowego wynosi 3 mld USD (11,7 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.