Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hellfire dla Libanu

Przemysł zbrojeniowy, 08 czerwca 2015

Rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Libanowi tysiąca przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire II. Transakcję musi teraz zatwierdzić Kongres.

AGM-114 wyprodukuje i dostarczy Lockheed Martin. Porozumienie nie przewiduje offsetu. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale, a pośrednikiem będą siły zbrojne USA / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Do Kongresu USA wpłynęły dokumenty niezbędne do uzyskania ostatecznej zgody na sprzedaż Libanowi 1000 ppk AGM-114 Hellfire II wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym częściami zamiennymi, dokumentacją techniczną i materiałami szkoleniowymi. Wartość transakcji może wynieść 146 mln USD (546 mln zł).

Amerykańskie uzbrojenie zostanie kupione z myślą o wsparciu oddziałów frontowych, walczących od miesięcy z bojownikami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji ekstremistycznych działających w Syrii i na syryjsko-libańskim pograniczu (Ofensywa Libanu, 2015-02-27). Libańskie wojska lądowe odebrały w zeszłym tygodniu transport ppk TOW-2 (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided). Sprzęt dostarczyła US Army za pośrednictwem ambasady USA w Bejrucie (TOW-2 dla Libanu, 2015-06-03).

Wcześniej USA dostarczyły sojusznikowi siedemdziesiąt 155-mm haubic holowanych M198 oraz 26 mln szt. amunicji, granatów moździerzowych i pocisków artyleryjskich. Wartość przekazanego Libańczykom sprzętu szacowana była wówczas na 25 mln USD (93 mln zł, Kolejna pomoc dla Libanu, 2015-02-09).

Decyzja o sprzedaży Libanowi ppk Hellfire nie została dotąd skomentowana przez Izrael. Można jednak podejrzewać, że Izraelczycy skrytykują USA za wsparcie materiałowe Bejrutu. Izraelskie władze obawiają się, że część przekazywanego Libańczykom sprzętu wojskowego wpadnie w ręce bojowników organizacji islamistycznych lub Hezbollahu. Uzbrojenie może wówczas zostać użyte przeciwko izraelskim żołnierzom lub ludności cywilnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.