Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjski pilot F-35B zrzuca Paveway IV

Lotnictwo wojskowe, 22 czerwca 2015

Pilot RAF zasiadający za sterami samolotu wielozadaniowego F-35B dokonał pierwszego w historii zrzutu bomb kierowanych Paveway IV.

F-35B (BF-03) pilotowany przez mjra Andy’ego Edgella z RAF zrzuca ćwiczebną bombę Paveway IV / Zdjęcie: US Navy

Z ponad tygodniowym opóźnieniem brytyjski resort obrony i US Navy poinformowały o przeprowadzeniu przez pilota RAF pierwszego zrzutu bomb kierowanych Paveway IV z pokładu samolotu wielozadaniowego Lockheed Martin F-35B Lightning II. Historyczne wydarzenie miało miejsce 12 czerwca, na poligonie na terenie północnego Atlantyku.

W trakcie jednego z lotów próbnych pilot doświadczalny Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), Squadron Leader (mjr) Andy Edgell, zasiadający za sterami jednego z przedseryjnych Lightningów II (BF-03) dokonał zrzutu 2 ćwiczebnych 227-kg bomb kierowanych Paveway IV. Uzbrojenie przenoszone było w komorach wewnętrznych w kadłubie F-35B.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki znajdują się 3 brytyjskie F-35B, które służą do szkolenia pilotów RAF i prób operacyjnych. Według najnowszych planów Londyn nabędzie co najmniej 48 F-35B (Brytyjczycy podpisali kontrakt na F-35B, 2014-11-26). Razem z Typhoonami będą to podstawowe typy wielozadaniowych samolotów bojowych sił zbrojnych W. Brytanii przez kolejne dekady.

Obydwa samoloty mają być zdolne do współdziałania w sieciocentrycznej przestrzeni bitewnej, przekazując sobie wzajemnie informacje o sytuacji taktycznej, zagrożeniach i celach przy użyciu łącza informacyjnego, a także przenosić takie same rodzaje uzbrojenia – bomby Paveway IV, pociski powietrze-powietrze ASRAAM i Meteor oraz pociski manewrujące Storm Shadow. Zgłoszenie wstępnej zdolności bojowej 617. Squadronu Dambusters – pierwszej eskadry RAF eksploatującej F-35B – planowane jest w grudniu 2018 (Dwie eskadry RAF rozwiązane, 2014-03-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.