Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie ORP Ślązak

Marynarka wojenna, 03 lipca 2015

Wczoraj w południe w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, miało miejsce wodowanie okrętu patrolowego ORP Ślązak.

ORP Ślązak jest pierwszym od 21 lat okrętem zwodowanym dla Marynarki Wojennej RP

Wczoraj w południe w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, miało miejsce tak długo oczekiwane wodowanie okrętu, którego budowę rozpoczęto 14 lat temu w ramach programu o kryptonimie Gawron (niektórzy sądzą, że taka miała być pierwotnie nazwa tego okrętu, co jest nieprawdą). Było to też pierwsze, od 21 lat, wodowanie okrętu dla MW RP (Techniczne wodowanie Ślązaka, 2014-12-17). Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Stefan Niesiołowski, wraz z grupą parlamentarzystów.

Okręt nazwano Ślązak, kontynuując nadawanie nazw tej klasy okrętów wywodzących się od polskich grup etnicznych – pierwszym był ORP Kaszub , ale to było wiele lat temu... Jeszcze wcześniej nazwy wywodzące od grup etnicznych miały małe okręty podwodne, podczas wojny – eskortowce, zaś przed wojną – torpedowce, o czym wspomniano przed uroczystością.

Pierwotnie okręt miał być korwetą, czyli jednostką przeznaczoną głównie do zwalczania okrętów podwodnych, lecz systemy walki takiego okrętu kosztowały zbyt drogo. Z tego powodu w lutym 2013 postanowiono go przeklasyfikować i ukończyć jako okręt patrolowy.

Matką chrzestną okrętu została p. Maria Waga, wdowa po adm. Romualdzie Wadze, dowódcy Marynarki Wojennej / Zdjęcia: Adam Jarski

Gabaryty okrętu – długość ponad 95 m i prędkość obliczeniowa ponad 30 w.– predestynują go do realizacji całego szeregu zadań, wykraczających daleko poza zadania stawiane zwykle patrolowcowi. Okręt, poza uzbrojeniem w armatę uniwersalną firmy OTO Melara, dwie armaty Marlin-WS i 4 wyrzutnie pocisków rakietowych Grom, zostanie wyposażony w najnowocześniejsze systemy obrony przeciwawaryjnej i przeciwpożarowej polskiego przedsiębiorstwa SafeTech. Jego przeznaczeniem będą zadania związane z akcjami antyterrorystycznymi i działaniami asymetrycznymi na rozległych akwenach w ochronie szlaków żeglugowych.

Na matkę chrzestną okrętu poproszono wdowę po adm. Romualdzie Wadze, dowódcy Marynarki Wojennej – panią Marię Wagę. Po okolicznościowych przemówieniach i ceremonii poświęcenia okrętu (w czterech obrządkach) matka chrzestna dokonała tradycyjnego chrztu okrętu, nadając mu imię ORP Ślązak. Po uroczystości chrztu ORP Ślązak został zaholowany do nabrzeża wyposażeniowego. Okręt ma wejść do służby u schyłku 2016, a już za rok powinny się rozpocząć jego próby morskie.
W sierpniu odbędzie się kolejne wodowanie jednostki, budowanej w ramach programu budowy niszczycieli min, pod kryptonimem Kormoran II (Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych, 2015-04-10, Kormoran II na sekcje rozłożony, 2014-11-28).

Na podstawie informacji Adama Jarskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.