Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod Kormorana 2

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 września 2014

Dzisiaj w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod pierwszy z trzech niszczycieli min typu Kormoran 2.

Symboliczne położenie stępki niszczyciela min polegało na przyspawaniu pamiątkowego medalu do spoiny do sekcji dennej kadłuba

Położenie stępki jest kolejnym, po cięciu blach, etapem rozpoczętej w kwietniu 2014 budowy pierwszego polskiego niszczyciela min typu Kormoran 2 (Rusza budowa Kormorana 2, 2014-04-25). W komunikacie zarządu Stoczni Remontowa Shipbuilding poinformowano, że dzisiejsza uroczystość jest zakończeniem etapu przygotowania materiałów do prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczęciem montażu poszczególnych elementów okrętu w całość.

W odróżnieniu od cięcia blach, które jest fizycznym początkiem budowy, dzień położenia stępki jest dniem odniesienia przepisów i konwencji towarzystw klasyfikacyjnych. Natomiast dla Marynarki Wojennej to początek budowy okrętu i powołanie grupy organizacyjno-przygotowawczej, która będzie podstawą załogi okrętu – czytamy w komunikacie.

Wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek podkreślił znaczenie budowy nowych okrętów dla MW RP w oparciu o narodowy potencjał / Zdjęcia: MON

Obecny na uroczystości wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślił, że okręty dla Marynarki Wojennej budują polskie stocznie. Zapewniając jednocześnie, że znaczna część naszego planu modernizacji technicznej dla Marynarki będzie wykonana przez polski potencjał.

Wiceminister poinformował również, że w najbliższych dniach zostanie uruchomione postępowanie na zakup trzech okrętów podwodnych. Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić do końca 2015.

Kormoran 2 jest budowany przez konsorcjum trzech spółek: gdańskiej Stoczni Remontowa Shipbuilding, lidera przemysłowego, gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej oraz Centrum Techniki Morskiej w Gdyni – twórcę nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie walki przeciwminowej.

Program zakłada zbudowanie prototypu i dwóch jednostek seryjnych, jego budżet jest szacowany na niemal 1,2 mld zł (Kormoran 2 i Ślązak do realizacji, 2013-09-23). Program budowy serii polskich niszczycieli min ze stali małomagnetycznej, znany pod kryptonimem Kormoran 2, jest jednym z niewielu przedsięwzięć zbrojeniowych, które są realizowane zgodnie z zakładanym harmonogramem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.