Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-16 dotarły do Incirlik

Lotnictwo wojskowe, 10 sierpnia 2015

Wczoraj w bazie lotniczej Incirlik w Turcji wylądowały pierwsze załogowe samoloty US Air Force – F-16.

Od wczoraj w Incirlik stacjonuje także 6 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16C / Zdjęcie: US Air Force

Do Incirlik w Turcji, która od końca lipca została udostępniona lotnikom US Air Force jako baza do prowadzenia operacji lotniczych przeciwko islamistom na terenie Syrii, dotarły wczoraj pierwsze samoloty załogowe. Amerykanie wysłali tam 6 samolotów wielozadaniowych F-16C Block 40 z 31. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego na co dzień we włoskim Aviano. W jego skład wchodzą dwie eskadry – 510. Buzzards i 555. Triple Nickel. Kontyngent liczy ok. 300 pilotów i członków personelu obsługowego.

Dotychczas z Incirlik operowały jedynie bezzałogowe statki latające, najprawdopodobniej MQ-9 Reaper. Jednak nie wykonały one żadnych uderzeń na cele naziemne (Pierwsze loty bojowe z Incirlik, 2015-08-04).

Udostępnienie Incirlik US Air Force jest olbrzymim udogodnieniem dla amerykańskich lotników. Operując z Turcji muszą pokonać znacznie krótszy dystans do celów położonych na terenie Syrii, dzięki czemu mogą zabrać znacznie więcej uzbrojenia i rzadziej pobierać paliwo z tankowców. Jak podaje Pentagon, do 29 lipca siły wielonarodowej koalicji prowadzącej działania przeciwko islamistom w Iraku i Syrii zniszczyły 8789 celów, w tym 116 czołgów i 336 pojazdów opancerzonych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.