Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 23 lutego 2015

USA porozumiały się z Turcją w sprawie programu szkoleniowego dla umiarkowanych syryjskich rebeliantów.

Amerykański program szkoleniowy ma trwać kilka lat. USA zamierzają przeszkolić i przygotować do walki z islamistami ok. 15 000 umiarkowanych syryjskich rebeliantów. Część komentatorów poddaje w wątpliwość szanse na pomyślną realizację amerykańskiej strategii / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Szkolenie Syryjczyków może ruszyć w przyszłym miesiącu (Syryjczycy szkoleni w Turcji, 2014-11-18). Rebelianci będą ćwiczyli na terenie ośrodka szkoleniowego w pobliżu Kırşehir, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Kurs przygotowawczy przejdzie kilkuset bojowników, staranie wyselekcjonowanych przez agencje wywiadowcze USA i Turcji (Wsparcie szkoleniowe dla syryjskich rebeliantów, 2015-01-16).  

Negocjacje szczegółów programu szkoleniowego trwały kilka miesięcy. Zapisy zawartego w zeszły czwartek porozumienia nie zostały podane do publicznej wiadomości. Wiadomo jedynie, że Turcy będą pełnili taką samą rolę w szkoleniu Syryjczyków, jak Amerykanie. Turcja oddeleguje też do Kırşehir podobną liczbę szkoleniowców.

Turcja jest jednym z czterech regionalnych sojuszników USA, którzy zgodzili się pomóc w szkoleniu syryjskich rebeliantów. W najbliższych tygodniach powinny rozpocząć się programy szkoleniowe w Jordanii i Arabii Saudyjskiej. W ciągu 6-9 miesięcy gotowy ma być ośrodek szkolenia w Katarze. Docelowo, USA zamierzają przygotowywać ok. 5 000 rebeliantów rocznie. Ich zadaniem będzie walka z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii.

Część komentatorów poddaje jednak w wątpliwość szanse powodzenia amerykańskiego programu szkoleniowego. Duże ryzyko stwarza różnica interesów USA i rebeliantów. O ile Waszyngtonowi zależy przede wszystkim na walce z islamistami, o tyle Syryjczycy szkolą się z myślą o konfrontacji z reżimem Baszara al-Assada. Nie można wykluczyć, że przeszkoleni i dozbrojeni przez USA rebelianci wypowiedzą Amerykanom posłuszeństwo i samodzielnie będą kontynuować walkę z siłami reżimowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.