Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RAF przedłużają misję nad Irakiem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 września 2015

Londyn przedłużył do 2016 bliskowschodnią misję załóg samolotów rozpoznawczych Sentinel R1.

Brytyjscy piloci wykonali ok. 30% wszystkich lotów zwiadowczych prowadzonych od roku przez lotnictwo koalicji / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Od roku operacje zwiadowcze w irackiej przestrzeni powietrznej prowadzą brytyjskie samoloty Sentinel R1. W zeszłym tygodniu Londyn zapowiedział przedłużenie do 2016 lotów rozpoznawczych, które stanowią cenne źródło informacji dla dowództwa wielonarodowej koalicji, na czele której stoją USA. Dostarczają one bowiem danych o rozmieszczeniu i potencjale bojówek organizacji islamistycznych, w tym Ad-Daula al-Islamijja (Sukcesy RAF w Iraku, 2015-08-25).

W ciągu ostatniego roku samoloty RAF wykonały ponad 1300 operacji lotniczych, w tym przeszło 300 misji bojowych. Pozycje islamistów atakowały zarówno samoloty uderzeniowe Tornado GR4 startujące z bazy wojskowej RAF Akrotiri na Cyprze (Tornada RAF bez części zamiennych?, 2015-08-10), jak i bezzałogowe statki latające Reaper. Cele naziemne niszczono m.in. przy użyciu bomb kierowanych laserowo Paveway IV i pocisków rakietowych klasy powietrze-powierzchnia Brimstone Dual Mode Seeker, a także przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire.

Wkład Londynu w wysiłki wielonarodowej koalicji nie ogranicza się bynajmniej do operacji lotniczych prowadzonych nad Irakiem i częścią terytorium pogrążonej w chaosie Syrii. Od roku Brytyjczycy organizują też specjalne kursy szkoleniowe, które mają przygotować irackich żołnierzy do walki z islamistami. Brytyjscy instruktorzy przeszkolili dotąd blisko 2000 Irakijczyków (Nowi instruktorzy w Iraku, 2015-09-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.