Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pomoc szkoleniowa Londynu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 czerwca 2015

Wielka Brytania wyśle do Iraku dodatkowych 125 instruktorów wojskowych. Ich zadaniem będzie przygotowanie członków irackich sił bezpieczeństwa do walki z islamistami.

Londyn wysłał w 2014 do Iraku pierwszą grupę instruktorów wojskowych. Brytyjczycy koncentrowali się dotąd głównie na szkoleniu członków kurdyjskich sił zbrojnych. Brytyjski kontyngent wojskowy w Iraku liczy obecnie ok. 150 żołnierzy / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, zapowiedział wczoraj wysłanie do Iraku dodatkowych 125 instruktorów wojskowych. Deklaracja padła podczas szczytu grupy państw G7, który odbywa się właśnie w niemieckim Schloss Elmau w Bawarii. Brytyjscy żołnierze będą stacjonować w irackich bazach wojskowych na terenie całego kraju, w tym m.in. w Bagdadzie.

Brytyjczycy zajmą się szkoleniem żołnierzy wojsk lądowych Iraku w wykrywaniu i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych – broni powszechnie używanej przez bojowników Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w tym państwie. Grupa ok. 25 instruktorów będzie również odpowiedzialna za przygotowanie jednostek logistycznych do wsparcia materiałowego oddziałów frontowych. W przeszłości zdarzało się, że iraccy wojskowi musieli ustępować pola islamistom przez braki w uzbrojeniu i wyposażeniu.

Pierwsza grupa brytyjskich instruktorów wojskowych dotarła do Iraku w 2014. Żołnierzy rozmieszczono przede wszystkim na terenie Autonomii Kurdyjskiej. Brytyjczycy przeszkoli dotąd ok. 1000 kurdyjskich Peszmergów. Podobne działania podjęły też m.in. Holandia, Niemcy i Szwecja (Szwecja wyśle wojska do Iraku, 2015-04-10, Nowa holenderska misja szkoleniowa w Iraku, 2015-02-17, Pomoc dla Peszmergów, 2015-02-09).

Złe wyszkolenie i niska wartość bojowa żołnierzy przyczyniły się do serii porażek, jakich irackie siły zbrojne doznały w ciągu ostałego roku. Wojskowi, którzy po zaledwie 2 dniach walk poddali w maju miasto al-Ramadi, stolicę strategicznie ważnej prowincji al-Anbar, zostali oskarżeni o brak wystarczającej woli walki i słabe morale (Straty irackich wojsk w Ramadi, 2015-05-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.