Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwecja wyśle wojska do Iraku

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 kwietnia 2015

Władze Szwecji zadeklarowały gotowość wysłania do Iraku 120 instruktorów wojskowych.

Szwecja wyśle do Iraku ok. 120 instruktorów wojskowych. Ich zadaniem będzie szkolenie członków irackich sił bezpieczeństwa oraz sił zbrojnych Autonomii Kurdyjskiej. Szwedzi będą współpracować m.in. żołnierzami amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Iraku / Zdjęcie: MO Szwecji

Pierwsza grupa 35 szwedzkich instruktorów wojskowych trafi na Bliski Wschód już w czerwcu. Szwedzi mają stacjonować na terenie Autonomii Kurdyjskiej. Ich zadaniem będzie szkolenie kurdyjskich Peszmergów w taktyce walki z bojownikami Państwa Islamskiego oraz innych organizacji islamistycznych. Szwedzcy żołnierze będą współpracować m.in. z dowództwem amerykańskiego kontyngentu wojskowego, działającego w ramach operacji Inherent Resolve (Pentagon podsumowuje naloty na PI, 2015-04-07).

Ministerstwo obrony Szwecji zapowiedziało, że liczebność kontyngentu wojskowego może wzrosnąć w przyszłości nawet do 120 żołnierzy. Szefowa resortu, pani Margot Wallström, zadeklarowała jednocześnie, że władze nie zamierzają określać żadnych ram czasowych nowej misji szkoleniowej. Część lokalnych mediów sugeruje jednak, że Szwedzi mogą pozostać w Iraku przez co najmniej rok.

Wallström nie podała szczegółów przygotowywanej misji, w tym jej kosztorysu. Odmówiono też komentarza na temat planów wsparcia materiałowego Peszmergów i/lub wojsk lądowych Iraku. (Szwedzkie BMP-1 dla Iraku, 2015-03-04). Warto przypomnieć, że iraccy Kurdowie dozbrajani są od kilku miesięcy przez Niemcy. Berlin zamierza przekazać sojusznikowi m.in. 30 wyrzutni i 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych Milan, 200 ręcznych granatników przeciwpancernych, 4 tys. 7,62-mm karabinów automatycznych G3 i 2 mln sztuk amunicji oraz 10 tys. granatów (Pomoc dla Peszmergów, 2015-02-09, Niemiecka pomoc wojskowa dla Kurdystanu, 2014-09-15).

Szwedzcy szkoleniowcy uzupełnią żołnierzy z Australii, Hiszpanii, Włochy, Niemiec, Danii i Holandii (Nowa holenderska misja szkoleniowa w Iraku, 2015-02-17, Hiszpanie ponownie w Iraku, 2015-01-27). W najbliższych tygodniach do Iraku trafi też ok. 120 instruktorów wojskowych z Nowej Zelandii (Nowa Zelandia przygotowuje się do irackiej misji, 2015-04-09).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.