Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Straty irackich wojsk w Ramadi

Strategia i polityka, 26 maja 2015

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia ukazujące rozmiar porażki, jakiej irackie wojska rządowe doznały podczas nieudanej obrony al-Ramadi przed bojownikami Ad-Daula al-Islamijja.

Irackie siły rządowe straciły podczas obrony al-Ramadi sporo wyposażenia wojskowego. Ich porażka jest tym bardziej dotkliwa, że obrońcy dysponowali zdecydowaną przewagą liczbową

Zwolennicy organizacji Ad-Daula al-Islamijja opublikowali w Internecie zdjęcia ukazujące wyposażenie wojsk lądowych Iraku, które zostało utracone lub zniszczone podczas niedawnych walk o al-Ramadi. Bojownikom udało się zając na wycofujących się w popłochu Irakijczykach wiele pojazdów HMMWV, transporterów opancerzonych, w tym gąsienicowych rodziny M113, oraz 155-mm haubic holowanych M198. Na zdjęciach widoczne są też wraki czołgów M1A1-SA oraz T-55.

Al-Ramadi zajęła najprawdopodobniej kilkusetosobowa grupa napastników, którym udało się wyprzeć z miasta kilka tysięcy żołnierzy i policjantów. Podczas walk o miasto śmierć miało ponieść 500 osób, w tym cywile

W połowie maja siły Ad-Daula al-Islamijja zajęły al-Ramadi, stolicę strategicznie ważnej prowincji al-Anbar. Walki o miasto trwały kilka dni – a tak naprawdę co najmniej od połowy 2014. Winą za kompromitującą porażkę obarcza się przede wszystkim obrońców miasta. W ocenie Waszyngtonu, jednego z najważniejszych sojuszników wojskowych władz w Bagdadzie, iraccy żołnierze wykazali się nieudolnością i brakiem wystarczającej woli walki.

Al-Ramadi padło mimo wsparcia udzielonego obrońcom przez lotnictwo wielonarodowej koalicji państw pod przywództwem USA (Pentagon podsumowuje naloty na PI, 2015-04-07). Podczas walk o miasto dokonano co najmniej 10 nalotów na pozycje islamistów, niszcząc składy z amunicją, magazyny zaopatrzeniowe, centra dowodzenia oraz wysunięte stanowiska ogniowe.

Islamiści zajęli porzucone przez wycofujących się w popłochu Irakijczykach 155-mm holowane haubice M198 pochodzące z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA. Część amerykańskiej klasy politycznej zaczęła poddawać w wątpliwość sens dalszego wsparcia materiałowego irackich wojsk, w tym dostaw ppk Javelin, o które zabiega rząd w Bagdadzie / Zdjęcia: Ad-Daula al-Islamijja

Klęska sił rządowych w al-Ramadi potwierdziła, w ocenie komentatorów, fundamentalny problem irackich sił zbrojnych, jakim jest upadające morale żołnierzy (Iracka niemoc, 2014-09-30; Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona, 2014-07-14). Przedstawiciele administracji Baracka Obamy zwracali już wielokrotnie uwagę, że dostawy zaawansowanego uzbrojenia (Amunicja dla irackich Abramsów, 2014-10-21; Miliony na irackie Abramsy, 2014-07-17) i programy szkoleniowe realizowane przez państwa Zachodu (Szwecja wyśle wojska do Iraku, 2015-04-10; Nowa Zelandia przygotowuje się do irackiej misji, 2015-04-09), nie zastąpią odpowiedniego przygotowania mentalnego wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.