Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Luzowanie HMCS Winnipeg

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 stycznia 2016

Wkrótce kanadyjska fregata rakietowa HMCS Winnipeg zakończy misję bojową prowadzoną na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Jej miejsce zajmie inna z jednostek typu Halifax.

W najbliższych tygodniach HMCS Winnipeg powróci do kraju. Jego zadania, wypełniane w ramach operacji Reassurance, przejmie inna z jednostek typu Halifax, HMCS Fredericton / Zdjęcie: MO Kanady

We wtorek bazę morską Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady) w Halifaxie opuściła fregata rakietowa HMCS Fredericton (FFH 337), typu Halifax. W najbliższych dniach okręt znajdzie się na wschodnich wodach Oceanu Atlantyckiego, rozpoczynając kolejną misję bojową w regionie. Przez najbliższe 6 miesięcy kanadyjska jednostka będzie pełnić służbę w ramach operacji Reassurance.

HMCS Fredericton zastąpi inną z fregat rakietowych typu Halifax, HMCS Winnipeg (FFH 338). Okręt stacjonuje w pobliżu Europy od lipca 2015. W tym czasie kanadyjska jednostka wzięła udział w serii ćwiczeń morskich i patroli bojowych prowadzonych na wschodnim Atlantyku, a także na wodach Morza Śródziemnego. HMCS Winnipeg zaprezentowano również na ekspozycji okrętów zorganizowanej w ramach targów DSEI, które odbyły się w Londynie we wrześniu ub. r. (DSEI 2015: Ekspozycja okrętów, 2015-09-15).

Dla załogi HMCS Fredericton będzie to już druga okazja w ciągu roku do przełożenia szkolenia teoretycznego na praktykę. Dokładnie przed rokiem kanadyjska fregata po raz pierwszy wzięła udział w operacji Reassurance (Pierwsza misja zmodernizowanej fregaty, 2015-01-09), której zadaniem jest wsparcie wojskowe europejskich sojuszników m.in. poprzez organizację serii wielonarodowych ćwiczeń i patroli morskich na regionalnych akwenach.

HMCS Fredericton i HMCS Winnipeg są pierwszymi kanadyjskimi fregatami rakietowymi typu Halifax, które przeszły wielomiesięczny przegląd naprawczy i modernizację, połączoną z wydłużeniem trwałości użytkowej (Zmodernizowane Halifaxy, 2014-11-26). W ramach wartego ok. 4,3 mld CAD (12,2 mld zł) programu HCM/FELEX (Halifax-class modernization / frigate life extension) okręty otrzymały nowe lub zmodernizowane systemy kierowania ogniem, urządzenia obserwacji i analizy otoczenia, w tym stacje radiolokacyjne, układy identyfikacji swój-obcy (IFF) i unowocześnione uzbrojenie, takie jak pociski przeciwokrętowe RGM-84 Harpoon i przeciwlotnicze / przeciwrakietowe ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.