Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe eskadry Typhoonów RAF

Lotnictwo wojskowe, 05 kwietnia 2016

Brytyjczycy postanowili sformować 2 dodatkowe eskadry wyposażone w samoloty Typhoon, przeznaczone do zadań obrony powietrznej.

Obroną przestrzeni powietrznej W. Brytanii zajmą się 2 nowo sformowane eskadry RAF, wyposażone w 24 Typhoony  / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Marsz. Greg Bagwell, z-ca d-cy ds. operacyjnych Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) poinformował opinię publiczną, że kierowany przez niego rodzaj wojsk zamierza sformować 2 dodatkowe eskadry wyposażone w 24 samoloty Eurofighter Typhoon. Mają one pochodzić z 1. transzy dostaw i służyć przede wszystkim do zadań obrony powietrznej.

Podstawowym problemem było wspólne użytkowanie Eurofighterów z 1. transzy razem z Typhoonami dostarczonymi w ramach 2. i 3. transzy, ze względu na niewielką ilość wspólnych części zamiennych – powiedział marsz. Bagwell. – Dlatego też postanowiliśmy, że sformujemy z nich 2 nowe eskadry. Unowocześnienie oprogramowania Eurofighterów z 1. transzy i wdrożenie zdolności do wykonywania zadań uderzeniowych (P2E) byłoby niezwykle kosztowne – dodał marsz. Bagwell (Próby Typhoona z P2Ea, 2016-01-22).

Jednak eskadry wyposażone w Typhoony dostarczone w ramach 1. transzy nie będą używane wyłącznie do zadań obrony powietrznej. Dowództwo RAF zamierza wykorzystywać je także jako agresorów, razem z Hawkami, w ramach programu szkolenia pilotów samolotów wielozadaniowych. Jak mówi marsz. Bagwell nie podjęto jeszcze decyzji, gdzie będą stacjonować nowe eskadry, jednak najprawdopodobniej trafią do tej samej bazy.

Obecnie wszystkie Eurofightery RAF stacjonują w 2 bazach: Coningsby w Anglii i Lossiemouth w Szkocji. Oprócz tego 4 samoloty znajdują się na Falklandach, chroniąc zamorskich posiadłości Londynu (Plany Mount Pleasant w Internecie, 2015-04-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.