Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja nie oferowała Argentynie Su-24

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 stycznia 2015

Informacje o rosyjskiej ofercie zakupu samolotów Su-24, złożonej pod koniec ub. r. Argentynie, okazały się nieprawdą.

Rząd w Buenos Aires nigdy nie zamierzał zakupić samolotów uderzeniowych Su-24. Sprawcą całego zamieszania okazały się brytyjskie media / Zdjęcie: WWS FR

Pod koniec ub. r. niemal wszystkie zachodnie media (przede wszystkim branżowe) obiegła alarmująca informacja, jakoby Rosja zaoferowała Argentynie 12 samolotów uderzeniowych Su-24, w zamian za wołowinę i pszenicę. Jednak południowoamerykański korespondent  RAPORT-wto donosi, że informacje te były nieprawdziwe.

Powodem opublikowania w/w wieści przez brytyjskie media była chęć przypomnienia swoim czytelnikom o kwestii Malwinów / Falklandów i usprawiedliwienia wydatków na modernizację systemu obrony powietrznej wysp na Południowym Atlantyku (Wzmocnienie obrony powietrznej Falklandów , 2015-01-12).

Miejscowe źródła twierdzą, że Fuerza Aérea Argentina (wojska lotnicze Argentyny) nigdy nie były zainteresowane nabyciem Su-24, ponieważ jest to przestarzały, zbyt kosztowny w eksploatacji samolot uderzeniowy. Natomiast FAA poszukują przede wszystkim myśliwców (Coraz bliżej argentyńskich Kfirów, 2014-03-24).

Jedyną alternatywą spośród konstrukcji rosyjskich mógłby być MiG-29 – relatywnie nowoczesny i niedrogi w użytkowaniu. Jednak Argentyńczycy nie mają zbytniego zaufania do samolotów produkcji rosyjskiej i wolą nabywać konstrukcje zachodnie.

Co najważniejsze, rząd w Buenos Aires nie zamierza na razie kupować, czy wypożyczać żadnych samolotów bojowych. Dla argentyńskich polityków kwestią pierwszorzędną są obecnie zapowiedziane na październik wybory parlamentarne. W dobie pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego żaden z nich nie podejmie decyzji o wydaniu pieniędzy na nowe samoloty bojowe, zamiast na poprawę warunków bytowych społeczeństwa.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.