Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakup MEADS przez Niemcy zagrożony

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lipca 2016

Przeciągające się negocjacje mogą utrudnić pozyskanie przez Niemcy zestawów obrony powietrznej MEADS.

Podpisanie kontraktu na dostawę zestawów MEADS może przeciągnąć się do 2017, który jest w Niemczech rokiem wyborczym. Rodzi to ryzyko kolejnych komplikacji, w tym oporów parlamentarzystów przed zatwierdzeniem umowy o wartości 4,5 mld euro / Zdjęcie: MEADS Int.

Według agencji Reuters ministerstwo obrony Niemiec poinformowało członków parlamentu o ryzyku przedłużenia negocjacji w sprawie zakupu zestawów obrony powietrznej, prowadzonych z wielonarodowym konsorcjum MEADS International. List przesłany do parlamentarzystów nie wyjaśnia, co jest przyczyną opóźnień. Znajduje się w nim jednak informacja, że podpisanie kontraktu może przeciągnąć się do 2017.

Gdy przed rokiem rząd w Berlinie ogłaszał wynik przetargu na nowe systemy obrony powietrznej, zakładano że zakończenie negocjacji i podpisanie umowy nastąpią przed końcem 2016 (MBDA komentuje wybór MEADS, 2015-06-10; Niemcy wybrali MEADS, 2015-06-09). Przedłużenie rozmów może przesunąć termin zawarcia ostatecznego porozumienia na 2017, co w ocenie części komentatorów zagroziłoby realizacji przedsięwzięcia.

Na jesieni 2017 w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Niektórzy eksperci są zdania, że w roku wyborczym niemieccy parlamentarzyści mogliby mieć większe opory przed zatwierdzeniem kontraktu o wartości 4,5 mld euro (17,9 mld zł, Decyzje w sprawie MEADS dla Niemiec, 2015-06-29). Istnieje bowiem obawa, że argument o wysokiej cenie uzbrojenia zostanie wykorzystany przez część opozycji do walki politycznej i krytyki rządu Angeli Merkel.

Rząd w Berlinie chce zakupić 8-10 baterii systemu obrony powietrznej MEADS, złożonych z centrów dowodzenia i kierowania, stacji radiolokacyjnych i wyrzutni pocisków. Głównym koordynatorem programu ma być spółka MBDA Deutschland. Partnerem technicznym będzie włoski oddział grupy, a także amerykański Lockheed Martin.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.