Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzy oferty na śmigłowce dla SZ RP

Lotnictwo wojskowe, 30 grudnia 2014

Dzisiaj zakończył się kolejny etap postępowania na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych pozyskiwanych dla Sił Zbrojnych RP w oparciu o wspólną platformę.

Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Jak informuje MON, dzisiaj w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia swoje oferty złożyło trzech wykonawców (Oferty na śmigłowce do końca roku, 2014-11-25):

- konsorcjum Program EC-725 CARACAL-POLSKA w składzie: Airbus Helicopters SAS i Heli Invest Sp. z o. o. Services S.K-A, oferujące EC725 Caracal (Sprzeciw Airbus Helicopters, 2014-11-14);

- konsorcjum w składzie: Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o., Sikorsky Aircraft Corporations, Sikorsky International Operations Inc., którego propozycją jest S-70i Black Hawk (Sikorsky domaga się zmiany wymagań, 2014-10-30);

- Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA., oferująca AW149 (Porozumienia AgustyWestlanda i PGZ, 2014-12-19).

Kolejnym etapem postępowania będzie przeanalizowanie złożonych dokumentów przez Komisję prowadzącą procedurę, a następnie dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty oraz przeprowadzenie prób śmigłowca, zaproponowanego przez wykonawcę, który złożył zwycięską ofertę.

Równocześnie z analizami Komisji Inspektoratu Uzbrojenia w Ministerstwie Gospodarki rozpoczyna pracę Zespół do zbadania ofert offsetowych oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej. Po podpisaniu umowy offsetowej możliwe będzie zawarcie umowy dostawy. Planuje się, że nastąpi to w drugiej połowie 2015. Nowe śmigłowce zastąpią w służbie Mi-8/17 (na zdjęciu) i Mi-14.

Według wcześniejszych wypowiedzi ministra ON Tomasza Siemoniaka po złożeniu ostatecznych ofert urzędnikom wystarczą 3 miesiące na ich ocenę i wyłonienie zwycięzcy. Ostateczny kontrakt zostanie podpisany w ciągu następnych 6-7 miesięcy, czyli do września 2015. Szef resortu obrony deklarował, że postępowanie na śmigłowce wsparcia i zabezpieczenia bojowego będzie prowadzone przejrzyście, z żelaznym przestrzeganiem wszelkich zasad uczciwości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.