Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Incydent w Cieśninie Ormuz

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 stycznia 2017

Łodzie motorowe irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji manewrowały wczoraj w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Mahan. Amerykanie uznali je za prowokację.

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mahan, który ostrzelał irańskie łodzie należące do Korpusu Strażników Rewolucji / Zdjęcie: USN

Do zdarzenia miało dojść wczoraj w rejonie Cieśniny Ormuz. Co najmniej 4 szybkie łodzie motorowe irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji miały zbliżyć się na ok. 800 m do amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Mahan (DDG 72), typu Arleigh Burke, który eskortował 2 inne okręty US Navy. Następnie Irańczycy rozpoczęli wykonywanie manewrów, zagrażających - według Amerykanów - bezpieczeństwu żeglugi.

Irańczycy mieli nie odpowiadać na próby nawiązania łączności radiowej ani wysyłane w ich kierunku sygnały świetlne, w tym wystrzelone flary. W pewnym momencie z pokładu USS Mahan poderwano nawet śmigłowiec. Wobec braku reakcji Irańczyków oficerowie dowodzący niszczycielem mieli zadecydować o oddaniu serii strzałów ostrzegawczych w kierunku irańskich łodzi.

Do podobnego zdarzenia doszło latem ub.r. (Kolejny incydent na Zatoce Perskiej, 2016-08-25). Irańskie łodzie motorowe śledziły wówczas niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke: USS Mason (DDG 87, Koniec misji USS Mason, 2017-01-02) i USS Nitze (DDG 94), które szły wodami międzynarodowymi. W reakcji na niebezpieczne zachowanie Irańczyków amerykańskie okręty zmieniły kurs. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.