Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iran uwolnił amerykańskich marynarzy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 stycznia 2016

Od wczoraj grupa 10 amerykańskich marynarzy była przetrzymywana przez siły morskie irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji. Żołnierze zostali dziś uwolnieni.

Od wtorku grupa 10 amerykańskich marynarzy była przetrzymywana na wyspie Farsi w Zatoce Perskiej. Irański Korpus Strażników Rewolucji uwolnił już żołnierzy. US Navy odzyskała również 2 łodzie patrolowe Riverine Command Boat. Przyczyny wczorajszego zdarzenia zostaną dokładnie zbadane. Uwolnieni przez Irańczyków wojskowi zostali przetransportowani na pokład niszczyciela rakietowego USS Anzio, typu Ticonderoga, a stamtąd trafili na atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman / Zdjęcie: USN

Amerykańscy wojskowi znajdowali się w niewoli od wczoraj, gdy jednostki sił morskich Korpusu Strażników Rewolucji zajęły 2 szybkie łodzie patrolowe Riverine Command Boat (znane również jako CB 90) na wodach Zatoki Perskiej. Amerykanie zostali oskarżeni o naruszenie suwerenności Iranu i wtargnięcie na irańskie wody terytorialne. Do zdarzenia doszło w pobliżu wyspy Farsi.

Według informacji udostępnionych przez amerykańskie władze, grupa 10 amerykańskich marynarzy, wśród których jest jedna kobieta, odbywała podróż z Kuwejtu do Bahrajnu. W pewnym momencie co najmniej jedna z łodzi patrolowych uległa awarii. Obie jednostki dryfowały na wodzie przez kilkadziesiąt minut. W tym czasie najprawdopodobniej weszły na kilka km w głąb irańskich wód terytorialnych, co wymusiło reakcję Irańczyków. Co ciekawe, część źródeł wskazuje na usterkę układów nawigacji zamontowanych na łodziach, jako przyczynę zdarzenia.

Według nieoficjalnych informacji na pomoc uszkodzonym łodziom patrolowym ruszyły okręty wchodzące w skład amerykańskiej lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) 8, na czele której stoi atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75), typu Nimitz (Pierwsze operacje z pokładu USS Harry S. Truman, 2015-12-30). Jednostki nie zdołały jednak dotrzeć w porę na miejsce. O zdarzeniu najprawdopodobniej zaalarmowane zostały również okręty tworzące grupę bojową francuskiego atomowego lotniskowca Charles de Gaulle (R 91, Leopold I opuścił CdG, 2016-01-05).

Zajęte przez Iran łodzie patrolowe wchodzą w skład jednej z eskadr rzecznych US Navy (CRS, Coastal Riverine Squadron). Jednostki służą m.in. do inspekcji i ochrony portów morskich i innej nadbrzeżnej infrastruktury. Często zdarza się, że łodzie eskortują większe okręty amerykańskiej marynarki wojennej idące wodami Zatoki Perskiej (CB90 w Zatoce Perskiej, 2011-12-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.