Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót USS Dwight D. Eisenhower

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 grudnia 2016

Amerykański atomowy lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower i towarzyszący mu zespół zadaniowy są w drodze powrotnej do USA po zakończeniu misji bojowej w rejonie Bliskiego Wschodu.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy komponent lotniczy CSG 10 przeprowadził ok. 1,9 tys. operacji lotniczych / Zdjęcie: USN

Atomowy lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), typu Nimitz, opuścił rejon odpowiedzialności 6. floty US Navy i skierował się w stronę wschodniego wybrzeża USA. W drodze powrotnej do kraju towarzyszą mu: krążownik rakietowy USS San Jacinto (CG 56), typu Ticonderoga i niszczyciele USS Mason (DDG 87, Kolejny ostrzał USS Mason, 2016-10-14) i USS Nitze (DDG 94). Najprawdopodobniej jutro okręty dotrą do portów macierzystych.

Na początku czerwca USS Dwight D. Eisenhower opuścił Naval Station Norfolk w Wirginii i skierował się w stronę Morza Śródziemnego (Nowa misja USS Dwight D. Eisenhower, 2016-06-03). Okręt stanął na czele lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) 10. W jej skład weszły też krążowniki USS San Jacinto i USS Monterey (CG 61) oraz niszczyciele USS Stout (DDG 55), USS Roosevelt (DDG 80), USS Mason i USS Nitze. Grupa dotarła w rejon odpowiedzialności 6. floty pod koniec tego samego miesiąca i niezwłocznie przystąpiła do wspierania sił wielonarodowej koalicji, walczącej z islamistami w ramach operacji Inherent Resolve (Pierwsze operacje lotnicze z pokładu Eisenhowera, 2016-06-29).

W lipcu amerykański zespół przeszedł przez Kanał Sueski i skierował się na Zatokę Perską, skąd kontynuowane były naloty na pozycje Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych w Iraku i Syrii (USS Dwight D. Eisenhower na Bliskim Wschodzie, 2016-07-13). Późną jesienią CSG 10 powróciła na Morze Śródziemne, aby przeprowadzić ostatnią serię operacji lotniczych. W tym czasie grupa współpracowała z lokalnymi partnerami, w tym wielonarodowym zespołem zadaniowym, na czele którego stał francuski atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91, Royal Navy na czele TF 50, 2016-11-28; USS Mason wesprze CdG, 2016-11-27). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.