Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL zwróci Terrexy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 24 stycznia 2017

Rząd w Pekinie postanowił zwrócić Singapurowi transportery opancerzone Terrex, zarekwirowane w listopadzie 2016.

Singapurskie Terrexy, zarekwirowane przez rząd ChRL, ostatecznie powrócą do kraju / Zdjęcie: bestchinanews

Premier Singapuru Lee Hsien Loong poinformował o otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi od szefa administracji Hongkongu Leung Chun-ying na list, w którym żądał natychmiastowego zwrotu transporterów opancerzonych Terrex.  23 listopada na terenie portu morskiego w Hong Kongu miejscowe władze zatrzymały statek handlowy APL Qatar 041, którym przewożono 9 wozów tego typu i 3 kontenery z wyposażeniem, należące do Tentera Singapura (wojsk lądowych Singapuru, ChRL konfiskuje singapurskie Terrexy, 2016-11-28).

Na początku miesiąca minister obrony Singapuru Ng Eng Hen oświadczył w singapurskim parlamencie, że transportery Terrex są chronione prawem immunitetu ... (co znaczy), że są wolne od jakichkolwiek zagranicznych środków przymusu. Nie mogą być one legalnie zatrzymane lub skonfiskowane przez inne kraje. Zasada ta jest dobrze udokumentowana zgodnie z prawem międzynarodowym, a my jesteśmy poinformowani przez prawników, że jest to również prawo obowiązujące Specjalny Region Administracyjny Hongkongu [wchodzący w skład ChRL] – dodał Ng Eng Hen.

Epizod z Terrexami spowodował, że singapurska opinia publiczna zaczęła obawiać się o dalszy stan relacji z ChRL. Kilku posłów zgłosiło zapytania w tej sprawie. Był to też to gorący temat na forach w Internecie.

W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan stwierdził, że więzi Singapuru i ChRL nie zostaną zakłócone przez pojedynczy incydent. Najlepiej będzie, żeby sprawa ta została rozwiązana za pośrednictwem właściwego procesu prawnego i nie ma potrzeby jej upolityczniania.

Po długim milczeniu w sprawie singapurskich Terrexów komisarz Departament Cła i Akcyzy Hongkongu Tang Roy oświadczył dziś, że pojazdy zostały zajęte, ponieważ istniało podejrzenie naruszenia prawa Hongkongu i ostrzegł, że dalsze dochodzenie departamentu może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Import, eksport i przeładunek / tranzyt surowców strategicznych naruszające wymogi licencjonowania są przestępstwami zagrożonymi karą na mocy prawa Hongkongu. W dn. 23 listopada 2016 została podjęta akcja służb celnych Hongkongu, ponieważ istniało podejrzenie naruszenia prawa Hongkongu – dodał Tang Roy.

MSZ Singapuru nie ujawniło żadnych szczegółów, kiedy władze Hongkongu pozwolą na odesłanie transporterów. Wiadomo tylko, że za ich transport odpowiadać ma APL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.