Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL konfiskuje singapurskie Terrexy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 listopada 2016

Władze ChRL skonfiskowały statek, którym przewożono singapurskie transportery opancerzone Terrex, powracające z ćwiczeń na Tajwanie.

Terrexy na pokładzie APL Qatar 041. Miejscowe media twierdzą, że transportery mają tajwańskie tablice rejestracyjne, co ewidentnie świadczy, że Singapur chciał ukryć ich pobyt na ćwiczeniach w Republice Chińskiej / Zdjęcie: New Canaan News

23 listopada na terenie portu morskiego w Hong Kongu miejscowe władze zatrzymały statek handlowy APL Qatar 041, którym przewożono 9 transporterów opancerzonych Terrex i 3 kontenery z wyposażeniem, należące do Tentera Singapura (wojsk lądowych Singapuru, USMC zamawia prototypy Terrexa 2, 2016-03-21). Jednostka szła z portu Kaohsiung na Tajwanie do Singapuru. Dwa dni wcześniej zawinęła do portu w Xiamen w ChRL.

Konfiskaty dokonano pod zarzutem nie zgłoszenia władzom ChRL przewozu sprzętu wojskowego. Początkowo sprawą zajęła się agencja celna w Hong Kongu, ale wkrótce przejął ją Pekin. Co więcej, inspekcję statku przeprowadził cały oddział celników (zwykle wykonują ją 2-3 osoby).

Rzecznik MSZ ChRL Geng Shuang komentując zajęcie APL Qatar 041 stwierdził, że przywóz i wywóz towarów z Hong Kongu musi być wykonywany zgodnie z odpowiednimi przepisami. ChRL od dawna zdecydowanie sprzeciwiają się oficjalnej współpracy, zwłaszcza wojskowej, pomiędzy Republiką Chińską (Tajwanem) a państwami, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z ChRL.

Kluczem do całej sprawy jest fakt, że Terrexy były używane na Tajwanie w ramach tajnego programu szkoleniowego pk. Starlight, który został uruchomiony w następstwie jednostronnego porozumienia z 1975. Na jego mocy Singapur stale szkoli oddziały wojskowe na Tajwanie. Władze w Pekinie nie nagłaśniały dotychczas tego faktu.

Resort obrony Singapuru początkowo kategorycznie zaprzeczył tym doniesieniom. Jednak ostatecznie na jego stronie internetowej pojawił się komunikat o wysłaniu do Hong Kongu zespołu negocjacyjnego, mającego rozwiązać kwestię zajęcia Terrexów. Singapurczycy pojawili się w Hong Kongu w piątek wieczorem.

Obserwatorzy krytykują wykorzystanie przez Singapur jednostek cywilnych do transportu sprzętu wojskowego na Tajwan, a zwłaszcza przerzucanie odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo na przewoźnika, który zdaniem ministerstwa obrony Singapuru powinien załatwić wszystkie niezbędne formalności i deklaracje celne. Zdumienie budzi też zlekceważenie potencjalnych zagrożeń wiążących się z transportem sprzętu wojskowego z Tajwanu via porty w ChRL.

Według miejscowych mediów afera z Terrexami ma spowodować, że Singapur wzmocni relacje z Canberrą i będzie szkolił swoje oddziały na terenie Australii. Dzięki temu zmalałoby militarne i polityczne znaczenie Tajwanu w regionie. Jest to także swoiste ostrzeżenie dla innych państw regionu, jak Japonia, Filipiny, czy Republika Korei, z którymi Pekin toczy spory terytorialne, pokazujące kolejny sposób wywierania nacisków przez ChRL (Koniec amerykańsko-filipińskich patroli, 2016-10-07, Japonia wykryła niezidentyfikowany OP, 2016-02-23, Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.