Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prowokacje nad Morzem Wschodniochińskim

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 października 2015

Latem wzrosła liczba incydentów lotniczych nad Japonią.

Tokio odnotowało wzrost liczby chińskich prowokacji lotniczych nad Morzem Wschodniochińskim. Od lipca do września br. japońskie wojska lotnicze podrywały myśliwce aż 117 razy. Przed rokiem podobnych interwencji było zaledwie 103 / Zdjęcie: MO Japonii

Od lipca do września br. Japońskie Wojska Lotnicze Samoobrony musiały zareagować na aż 117 naruszeń spowodowanych przez chińskie samoloty wojskowe i cywilne. Japońskie myśliwce podrywano za każdym razem, gdy statki powietrzne Państwa Środka zbliżały się do przestrzeni powietrznej lub strefy identyfikacji obrony powietrznej Japonii. W większości przypadków do takich prowokacji dochodziło nad wodami Morza Wschodniochińskiego.

Dla porównania w analogicznym okresie sprzed roku chińskie samoloty wywołały zaledwie 103 incydenty. Tokio tłumaczy prowokacje wzrostem napięć w relacjach między Japonią a ChRL. Od wielu lat oba państwa spierają się o prawo do kontroli nad grupą niezamieszkanych wysp małego archipelagu Senkaku/Diaoyu, położonych na Morzu Wschodniochińskim (Wciąż więcej japońskich interwencji , 2014-10-17).

Spięcia polityczne z ChRL, przez wielu określane jako skutek nowej, agresywniejszej polityki regionalnej Pekinu, skłoniły władze w Tokio do zmiany dotychczasowej strategii wykorzystania sił zbrojnych, która dotąd uznawana była za przesadnie pacyfistyczną. Od kilku lat Japonia regularnie zwiększa wydatki na obronność (Japonia zwiększy budżet obronny, 2015-08-21), co m.in. przekłada się na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Wodowanie JS Kaga, 2015-08-28; V-22 dla Japonii, 2015-07-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra