Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prowokacje nad Morzem Wschodniochińskim

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 października 2015

Latem wzrosła liczba incydentów lotniczych nad Japonią.

Tokio odnotowało wzrost liczby chińskich prowokacji lotniczych nad Morzem Wschodniochińskim. Od lipca do września br. japońskie wojska lotnicze podrywały myśliwce aż 117 razy. Przed rokiem podobnych interwencji było zaledwie 103 / Zdjęcie: MO Japonii

Od lipca do września br. Japońskie Wojska Lotnicze Samoobrony musiały zareagować na aż 117 naruszeń spowodowanych przez chińskie samoloty wojskowe i cywilne. Japońskie myśliwce podrywano za każdym razem, gdy statki powietrzne Państwa Środka zbliżały się do przestrzeni powietrznej lub strefy identyfikacji obrony powietrznej Japonii. W większości przypadków do takich prowokacji dochodziło nad wodami Morza Wschodniochińskiego.

Dla porównania w analogicznym okresie sprzed roku chińskie samoloty wywołały zaledwie 103 incydenty. Tokio tłumaczy prowokacje wzrostem napięć w relacjach między Japonią a ChRL. Od wielu lat oba państwa spierają się o prawo do kontroli nad grupą niezamieszkanych wysp małego archipelagu Senkaku/Diaoyu, położonych na Morzu Wschodniochińskim (Wciąż więcej japońskich interwencji , 2014-10-17).

Spięcia polityczne z ChRL, przez wielu określane jako skutek nowej, agresywniejszej polityki regionalnej Pekinu, skłoniły władze w Tokio do zmiany dotychczasowej strategii wykorzystania sił zbrojnych, która dotąd uznawana była za przesadnie pacyfistyczną. Od kilku lat Japonia regularnie zwiększa wydatki na obronność (Japonia zwiększy budżet obronny, 2015-08-21), co m.in. przekłada się na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Wodowanie JS Kaga, 2015-08-28; V-22 dla Japonii, 2015-07-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.