Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec amerykańsko-filipińskich patroli

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 października 2016

Władze Filipin postanowiły zawiesić patrole bojowe prowadzone z US Navy na Morzu Południowochińskim.

Manila ograniczyła współpracę wojskową z USA w rejonie M. Południowochińskiego / Zdjęcie: USN

Sekretarz Obrony Filipin, Delfin Lorenzana, poinformował dziś o częściowym zawieszeniu współpracy z US Navy w rejonie Morza Południowochińskiego. Decyzja dotyczy przede wszystkim wspólnych, amerykańsko-filipińskich patroli bojowych na tym akwenie. Podjęto ją na wniosek nowego prezydenta, Rodrigo Duterte.

Patrole bojowe US Navy i Hukbong Dagat ng Pilipinas (marynarki wojennej Filipin) zapoczątkowano wiosną (Amerykańsko-filipińskie patrole, 2016-04-14). Okręty obu flot miały kontrolować wody morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin, a także akweny które są przedmiotem sporu terytorialnego z ChRL. Co zrozumiałe przedsięwzięcie zostało ostro skrytykowane przez rząd w Pekinie.

Wydaje się, że to właśnie krytyka Pekinu przekonała władze w Manili do zawieszenia patroli bojowych na spornym akwenie. Prezydent Duterte, który od początku swojej kadencji przejawia o wiele bardziej prochińskie nastawienie niż jego poprzednik, Benigno S. Aquino, konsekwentnie dąży do osłabienia współpracy wojskowej z USA na rzecz nowych sojuszy, budowanych z ChRL i Rosją (Przygotowania do ćwiczeń Phiblex, 2016-09-27; USCGC Boutwell przekazany, 2016-07-22). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.