Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy przelot A400M

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 marca 2018

Ejercito del Aire (hiszpańskie wojska lotnicze) uruchomiły za pomocą najnowszych samolotów transportowych A400M regularny most lotniczy z bazy Torrejon pod Madrytem do stolicy Łotwy – Rygi, zaopatrujący rodzimy kontyngent w rekordowym czasie.

Hiszpański A400M po rekordowym locie i lądowaniu na zaśnieżonym lotnisku w Rydze / Zdjęcie: Ejercito del Aire

Most uruchomiono na początku marca 2018 z uzyciem drugiego A400M dostarczonego Ejercito del Aire (TK.23-02, nr ser. 10075, nr takt. 31-22) . 6 marca specjalnie przygotowany samolot dotarł z bazy w Saragossie do Torrejon pod Madrytem – głównego logistycznego centrum lotniczego królewskich sił zbrojnych. Stamtąd po załadowaniu kilkudziesięciu ton zaopatrzenia (A400M może przewieźć w swojej ładowni do 32 t), w tym zapasu amunicji, wystrzelanej w czasie ćwiczeń na łotewskim poligonie – wystartował do pierwszego lotu tworzonego właśnie mostu powietrznego – kierując się na Rygę. Samolot oderwał się od ziemi o 9:48 czasu hiszpańskiego, aby pokonać po względnej prostej – utworzono w tym celu specjalny wojskowy slot w przestrzeni powietrznej nad Europą – 2712 km do lotniska w Rydze.

A400M wylądował w egzotycznej dla lotników z południa Hiszpanii zimowej łotewskiej scenerii o 13:53 czasu lokalnego. Przelot z ładunkiem zajął więc 4 h i 5 min. Wszystko udało się zgodnie z obliczeniami i wcześniejszym, starannie ułożonym planem. Było to ważne, ponieważ dla oszczędności masy, a tym samym zmniejszenia zużycia paliwa, A400M specjalnie pozbawiono na tę okazję zasobników do podawania nafty w powietrzu.

Ejercito del Aire ustanowiły w ten sposób rekord szybkiego przerzutu operacyjnego ładunku bojowego na znaczą odległość bez posłużenia się wsparciem samolotu tankującego. Hiszpańscy wojskowi zwracają uwagę na to, iż 2 minuty później z Rygi startował komunikacyjny Bombardier CS300 towarzystwa Air Baltic, obsługujący połączenie do Madryt (jego czas przelotu to 3 h 55 min). Tego samego dnia po południu A400M powrócił na macierzyste lotnisko w Saragossie, a następnego został użyty do kolejnej misji transportowej (Pierwszy hiszpański A400M, 2016-06-18).

Hiszpanie wysłali na Łotwę, w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence, wzmacniającej wschodnią flankę NATO, 300 żołnierzy i oficerów wraz z 80 pojazdami bojowymi z brygady zmechanizowanej Extremadura XI, dowodzonej przez gen. Francisco Jose Dacoba Cervinio. W skład wydzielonej nad Bałtyk jednostki wchodzi 6 czołgów Leopard 2A4, 14 bojowych wozów piechoty Pizarro i 12 kołowych transporterów opancerzonych. Hiszpanie stacjonują w Adażi.

W składzie liczącej 1000 żołnierzy batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, dowodzonej przez Kanadyjczyków, są także Polacy, Albańczycy i Słoweńcy. Polska wysłała kompanię czołgów PT-91 z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego (160 osób z 14 wozami Zakończono ćwiczenie certyfikujące Claymore Forged, 2018-03-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.