Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy inwestują w Brimstone

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 marca 2018

Wielka Brytania przyznała MBDA kontrakt wartości 400 mln GBP (ponad 1,9 mld zł) na program utrzymania zdolności pocisku powietrze-powierzchnia Brimstone, aby przedłużyć jego trwałość użytkową po 2030. W ramach przedsięwzięcia MBDA będzie produkować nowe pociski Brimstone dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii w celu uzupełnienia krajowych zapasów i utrzymania przewagi bojowej Wielkiej Brytanii w przyszłości.

Do przenoszenia pocisków powietrze-powierzchnia Brimstone przystosowane zostaną m.in. bsl Protector / Ilustracja: MBDA

Nowo wyprodukowane pociski Brimstone będą miały wszystkie ulepszone funkcje oferowane w ramach ich modernizacji, dokonywanej w ostatnich latach w celu spełnienia potrzeb operacyjnych Wielkiej Brytanii. Obejmują one: głowicę zdolną do naprowadzania na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych, ulepszonego autopilota, a także niewrażliwe na efekty działania amunicji – nowy silnik rakietowy i głowicę bojową. Przedsięwzięcie obejmie także znaczące zwiększenie możliwości pamięci i procesora pocisku, umożliwiające wykorzystanie wszystkich funkcji Brimstone w przyszłości.

Program utrzymania zdolności pocisku będzie polegać na dostarczeniu wszystkich systemów w podstawowym standardzie, który następnie będzie rozwijany poprzez ulepszenia oprogramowania. Dzięki temu we wszystkich magazynach będą znajdować się identyczne pociski, możliwe do przenoszenia przez samoloty, śmigłowce i bezzałogowe statki latające sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Pozwoli to także na produkowanie pocisków na eksport. Poszczególne tryby działania będą wybierane przez operatora statku powietrznego, w zależności od potrzeb.

Brimstone będzie przenoszony przez wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), a w przyszłości także przez nowe bsl Protector RAF (Brimstone dla Protectorów, 2016-12-09) i śmigłowce uderzeniowe Apache British Army (wojsk lądowych W. Brytanii). Zapewni to Brytyjczykom korzyści logistyczne i zmniejszenie kosztów eksploatacji pocisków Brimstone (Ostatnie próby Brimstone , 2017-11-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.