Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brimstone dla Protectorów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 grudnia 2016

Brytyjczycy zamierzają uzbroić bezzałogowe statki latające Protector w pociski powietrze-powierzchnia Brimstone.

Jak pokazuje wizualizacja, bsl Protector ma być przystosowany do przenoszenia 12 pocisków powietrze-powierzchnia Brimstone i 2 bomb kierowanych laserowo / Rysunek: GA-ASI

Dowództwo Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) planuje uzbrojenie bezzałogowych statków latających Protector (tzw. Certyfikowanych Predatorów B) w pociski powietrze-powierzchnia MBDA Brimstone. Plan integracji brytyjskiego uzbrojenia jest jednym z elementów procesu wyboru bezzałogowców przez Londyn. Jeśli zostanie to uzgodnione, Brimstone będzie wprowadzony do eksploatacji wraz z Protectorami (W. Brytania kupuje Predatory , 2016-11-17).

Program integracji Brimstone z Protectorem ma być realizowany przez MBDA, brytyjskie Ministerstwo Obrony, Departamentem Obrony USA i producenta bsl – Koncern General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA‑ASI). Próby w locie pocisku przenoszonego przez Protectora i jego strzelania zostaną przeprowadzone przed końcem bieżącej dekady. Dzięki uzbrojeniu w Brimstone, nowe brytyjskie bezzałogowce będą zdolne do zwalczania celów manewrujących, poruszających się z dużą prędkością, kierowane przez człowieka i autonomicznie, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Brimstone został już sprawdzony w warunkach bojowych, a obecnie jest używany przez RAF w operacjach nad Syrią i Irakiem. Do przenoszenia pocisków tego typu przystosowano już samoloty uderzeniowe Tornado GR4 i bojowe bezzałogowe statki latające Reaper. Próby wykazały, że są one zdolne do zwalczania obiektów poruszających się z prędkością ok. 113 km/h. Brimstone jest przystosowany do użycia w środowisku, gdzie wymagane jest zminimalizowanie strat pobocznych (Brimstone dla saudyjskich Tornado, 2016-01-27, Brimstone odpalone z Reapera, 2014-03-21).

Obecnie Brytyjczycy prowadzą próby przystosowania do przenoszenia Brimstone samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon (Próby Typhoona z P2Ea, 2016-01-22). Latem zakończono integrację i przeprowadzono strzelania pocisków przenoszonych przez śmigłowiec uderzeniowy AH-64E Guardian, dzięki czemu Brimstone wejdzie do arsenału brytyjskich wiropłatów tego typu (Wielka Brytania kupi AH-64E, 2016-07-11). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.