Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brimstone dla saudyjskich Tornado

Lotnictwo wojskowe, 27 stycznia 2016

Samoloty uderzeniowe Tornado IDS wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej zostały przystosowane do przenoszenia pocisków Brimstone.

Arabia Saudyjska przystosowała swoje samolot uderzeniowe Tornado IDS do przenoszenia pocisków powietrze-powierzchnia MBDA Brimstone, jednak na razie ich nie zakupiła / Zdjęcie: Crown Copyright

Tygodnik Jane’s informuje, że uzyskał od Ministerstwa Obrony W. Brytanii twierdzącą odpowiedź na pytanie o przystosowanie samolotów uderzeniowych Tornado IDS wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej do przenoszenia pocisków powietrze-powierzchnia MBDA Brimstone. Prace zostały przeprowadzone w 2015, w zakładach BAE Systems. Podczas prób odpalono niewielką liczbę pocisków na terenie Arabii Saudyjskiej.

Integracja Brimstone była jednym z elementów przedsięwzięcia Tornado Sustainment Programme (TSP), w ramach którego saudyjskie Tornado IDS przystosowano także do przenoszenia pocisków manewrujących MBDA Storm Shadow, 907-kg bomb klastycznych i kierowanych laserowo Paveway II oraz zasobnika celowniczo-nawigacyjnego Thales Damocles. Według brytyjskiego resortu obrony Saudyjczycy nabyli pewną liczbę Storm Shadow, ale nie zamówili Brimstone.

Pocisk Brimstone jest uznawany przez brytyjskich lotników za najlepszy środek do zwalczania celów naziemnych w terenie zurbanizowanym (Szczegóły misji RAF nad Irakiem, 2015-07-16). W 2018 ma wejść do wyposażenia eskadr RAF wyposażonych w samoloty wielozadaniowe Typhoon (Próby Typhoona z P2Ea, 2016-01-22), a w przyszłości stanowić uzbrojenie bsl MQ-9 Reaper (Brimstone odpalone z Reapera, 2014-03-21). 

Dla Saudyjczyków Brimstone byłby najlepszym środkiem obrony przed szybkimi łodziami motorowymi marynarki wojennej Iranu. Według tygodnika Jane’s zainteresowanie jego zakupem wyrażali także przedstawiciele wojsk lotniczych Francji i USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.