Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa Zelandia kupiła P-8A

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2018

Pełniący obowiązki premiera Nowej Zelandii Winston Peters poinformował dziś o wydaniu przez rząd w Wellington zgody na zakup 4 morskich samolotów patrolowych Boeing P-8A Poseidon. Innymi samolotami oferowanymi w ramach przetargu były Kawasaki P-1 i Saab Swordfish MPA (PAS 2017: Japońska niespodzianka, 2017-06-20, Nowe zdolności Swordfisha, 2017-05-12).

Wizualizacja P-8A w barwach RNZAF / Ilustracja: MO Nowej Zelandii

Transakcja, której wartość to 2,346 mld NZD (prawie 6 mld zł) zostanie przeprowadzona w ramach amerykańskiego programu FMS. Zgodę w tej sprawie Departament Stanu USA wydał w maju 2017. Umowa obejmuje także dostawę urządzeń szkoleniowych i infrastruktury niezbędnej do eksploatacji samolotów.

Dostawy nowozelandzkich Poseidonów rozpoczną się w 2023. Nowe samoloty zastąpią w służbie 6 Lockheedów P-3K2 Orion, których średni wiek wynosi 48,6 roku. P-8A będą eksploatowane przez 5. Squadron (eskadrę) Royal New Zealand Air Force (królewskich wojsk lotniczych Nowej Zelandii). Oprócz wymiany sprzętu jednostka zmieni także miejsce stacjonowania, przenosząc się z bazy Whenuapai do Ohakea.

P-8A zapewnią lepsze zdolności w ramach misji wykonywanych przez Oriony od wielu dziesięcioleci, takich jak udział w międzynarodowych operacjach pokojowych i stabilizacyjnych, poszukiwania i ratownictwo, niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, ochrona zasobów i granic oraz ochrona środowiska i monitorowanie zasobów morskich – powiedział szef resortu obrony Nowej Zelandii Ron Mark.

Innym użytkownikiem P-8A w regionie jest bliski sojusznik Nowej Zelandii, Australia. RAAF (królewskie wojska lotnicze Australii) mają obecnie na stanie 7 Poseidonów, a docelowo do 2022 będą ich miały 12 (Korea Płd. kupuje P-8A bez przetargu, 2018-06-26, Wstępna zdolność operacyjna australijskich P-8A, 2018-03-20).

Jak poinformował także dzisiaj min. Mark rząd rozważy dalsze opcje dotyczące możliwości lub zdolności uzupełniających do wykonywania zadań cywilnych na morzu, poprzez zastosowanie opłacalnych opcji, które mogą obejmować mniejsze załogowe statki powietrzne, bezzałogowe statki latające lub satelity.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.