Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HDMS Esbern Snare w Gdyni

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 sierpnia 2018

Dziś do Gdyni wszedł okręt flagowy Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG 1 (Standing NATO Maritime Group One). Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare, typu Absalon, zacumował w Porcie Wojennym Gdynia.

Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare, typu Absalon, w Gdyni / Zdjęcie: kmdr ppor. Radosław Pioch, 3. Flotylla Okrętów

Podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu fregat i niszczycieli, commodore Casten Fjord-Larsen, wraz z delegacją złożył wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów, komandorowi Mirosławowi Jurkowlańcowi. Po oficjalnym powitaniu odbyło się spotkanie, podczas którego strona polska przedstawiła strukturę i zadania 3. Flotylli Okrętów. Rozmowom przewodniczył Inspektor Marynarki Wojennej, kontradmirał Jarosław Ziemiański.

SNMG 1 jest jednym z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele rakietowe i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady (Koniec misji HMCS St John’s, 2018-07-24), Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski (Współdziałanie z Okrętową Grupą Zadaniową, 2018-03-20). SNMG 1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. Wypełniając swoje zadania na morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Na podstawie informacji kmdr ppor. Radosława Piocha, 3. FO


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.