Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec misji HMCS St John’s

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 lipca 2018

Kanadyjska fregata rakietowa HMCS St John’s powróciła do bazy w Halifaxie po zakończeniu misji bojowej na europejskim teatrze działań.

HMCS St John’s jest jedną z 12 fregat rakietowych typu Halifax w składzie marynarki wojennej Kanady. W ostatnich latach okręty przeszły gruntowną modernizację, która wydłużyła ich trwałość użytkową. Prace modernizacyjne objęły m.in.: montaż nowych systemów zarządzania walką i samoobrony, ulepszonych urządzeń obserwacyjnych, unowocześnionych układów identyfikacji swój-obcy i uzbrojenia, w tym przeciwokrętowych pocisków kierowanych RGM-84 Harpoon i zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) / Zdjęcie: MO Kanady

Fregata rakietowa HMCS St John’s (FFH 340), typu Halifax, wróciła w poniedziałek do bazy marynarki wojennej Kanady w Halifaxie na terenie Nova Scotia. Okręt zakończył sześciomiesięczną misję bojową w ramach operacji morskiej Reassurance. W tym czasie fregata działała w składzie dwóch zespołów zadaniowych NATO: Stałym Zespole Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) i Grupa 2 (SNMG2).

18 stycznia HMCS St John’s dołączyła do SNMG1, w ramach której fregata wzięła udział w ćwiczeniach morskich Dynamic Guard, Dynamic Shield i Joint Warrior 18 (Rozpoczęto ćwiczenia Joint Warrior, 2018-04-23; Współdziałanie z Okrętową Grupą Zadaniową, 2018-03-20), operując na Morzu Bałtyckim i Śródziemnym oraz na północnym Atlantyku. Okręt służył też w składzie SNMG2, wypełniając obowiązki w ramach operacji Sea Guardian prowadzonej we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Zakończona misja HMCS St John’s była drugą w historii udziału okrętu w operacji Reassurance. Przedtem fregata prowadziła podobne działania operacyjne od stycznia 2016 do lipca 2017. Jej miejsce w składzie natowskich zespołów bojowych zajmie fregata rakietowa HMCS Ville de Québec, typu Halifax, która opuściła port macierzysty 18 lipca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.