Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trening załadunku uzbrojenia

Marynarka wojenna, 06 czerwca 2017

Wczoraj w Porcie Wojennym w Gdyni załoga korwety ZOP ORP Kaszub trenowała załadunek rakietowych bomb głębinowych i torped.

ORP Kaszub jest wyposażony w 2 wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000, umieszczone w dziobowej części okrętu. Każda jest w stanie pomieścić 12 pocisków, których zasięg wynosi od 300 m do 5,5 km. Korweta posiada także 2 wyrzutnie torpedowe kal. 533 mm / Zdjęcie: 3. Flotylla Okrętów

W treningu załadunku udział wzięła załoga korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, a także żołnierze z Komendy Portu Wojennego Gdynia, którzy stanowili obsługę dźwigową, zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz medyczne. Przedsięwzięcie miało na celu doskonalenie umiejętności nabytych podczas zajęć teoretycznych. Stanowiło też okazję do szkolenia załóg pojazdów specjalnych (urządzenia dźwigowe), a także straży pożarnej, ratowników medycznych i pozostałych osób uczestniczących w załadunku.

ORP Kaszub jest korwetą zwalczania okrętów podwodnych proj. 620, typu Kaszub. Jednostka została zbudowana w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania OP nieprzyjaciela zarówno samodzielnie jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może też ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory.

ORP Kaszub działał wspólnie z okrętami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na długo przed wstąpieniem Polski do NATO, czynnie uczestnicząc m.in. w manewrach zwalczania okrętów podwodnych z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, a także w ćwiczeniach Baltops i Passex. Okręt wziął też udział w wielu krajowych i międzynarodowych operacjach morskich w tym m. in. Dynamic Mongoose, Northern Coasts i Anakonda (Koniec BALTOPS 2015, 2015-06-19; Zakończenie Anakondy, 2012-09-28).

Aktualnie korweta wspólnie z fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry: ORP Gen. Kazimierz Pułaski (272, Terroryści na okręcie, 2017-06-02) i ORP Gen. Tadeusz Kościuszko (273, Zatoka Gdańska w ogniu, 2017-05-18) oraz 3 okrętami rakietowymi typu Orkan: ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom (Nocny załadunek rakiet, 2017-03-09) tworzy dywizjon Okrętów Bojowych wchodzący w skład 3. Flotylli Okrętów.

Na podstawie informacji 3. FO


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.