Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 lutego 2019

Dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe przeszły w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim, które pozostają pod kontrolą ChRL.

USS Spruance, jeden z dwóch niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, które przeszły dziś w pobliżu chińskich wysp na Morzu Południowochińskim / Zdjęcie: Mass Communication Specialist Seaman Jeffery L. Southerland, USN

Do zdarzenia doszło dziś na wodach Morza Południowochińskiego. Dwa niszczyciele rakietowe US Navy, USS Spruance (DDG 111) i USS Preble (DDG 88, Powrót USS Preble, 2018-04-30), typu Arleigh Burke, przeszły w odległości ok. 22 km od wysp Archipelagu Spratly, które znajdują się pod kontrolą ChRL.

Powodem pojawienia się amerykańskich okrętów nieopodal chińskich wysp miało być wyrażenie stanowiska władz USA, które nie zgadzają się z polityką regionalną ChRL, określaną przez Waszyngton jako kontrowersyjna i niezgodna z prawem. Amerykanie szczególnie mocno krytykują działanie przez Pekin na zasadzie faktów dokonanych, w tym usypywanie sztucznych wysp na wspomnianym akwenie i budowę na nich instalacji wojskowych.

Archipelag Spratly, podobnie jak Paracelski, są przedmiotem sporów terytorialnych prowadzonych przez ChRL i inne państwa regionu, w tym Filipiny i Wietnam. Rząd USA stara się wspierać swoich lokalnych sojuszników politycznie oraz gestami symbolicznymi, jak wspomniane pojawianie się amerykańskich okrętów w pobliżu spornych wysp (USA wzywają sojuszników do większej aktywności, 2019-01-02; USN zapowiada kolejne patrole na M. Południowochińskim, 2018-10-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra