Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze próby NGJ-MB

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 października 2019

Personel US Naval Air Systems Command (Navair) przeprowadził pierwsze próby nowego zasobnika walki elektronicznej Raytheon ALQ-249 NGJ-MB (Next Generation Jammer Mid-Band).

 Zasobnik NGJ-MB podwieszony pod skrzydłem samolotu WE EA-18G Growler / Zdjęcie: Raytheon

Raytheon dostarczył pierwszy zasobnik NGJ-MB do bazy Patuxent River na początku sierpnia br. W ramach kontraktu producent przekaże wojsku 15 tego typu urządzeń, które posłużą do prób integracyjnych oraz 14 zasobników bez wyposażenia elektronicznego, które posłużą do prób certyfikacyjnych.

ALQ-249 ma być przenoszony przez samoloty walki elektronicznej Boeing EA-18G Growler i służyć do zakłócania, uszkadzania i przerywania działania nieprzyjacielskich stacji radiolokacyjnych i urządzeń łączności.

W ramach projektu, którego celem jest zastąpienie używanych obecnie zasobników WE ALQ-99 (odziedziczonych w spadku po wycofanym niedawno ze służby EA-6B Prowler, Koniec służby EA-6B, 2019-03-11), przez trzy nowe urządzenia, oznaczone odpowiednio jako NGJ-LB, NGJ-MB i NGJ-HB, działające w pasmach niskiej, średniej i wysokiej częstotliwości. Pierwszy z nich jest szczególnie ważny, ponieważ zakłóca działanie radarów zdolnych do wykrycia samolotów stealth.

Według producenta NGJ-MB ma znacznie większy zasięg w porównaniu z ALQ-99, może atakować jednocześnie wiele celów i wykorzystuje nowoczesne techniki zakłócania (Modernizacja Growlera, 2019-05-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.