Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Arihant coraz bliżej

Marynarka wojenna, 06 maja 2013

W przeciągu najbliższych 3 tygodni pełną zdolność operacyjną uzyskać ma siłownia indyjskiego atomowego OP typu Arihant, INS Arihant. Przyspieszy to proces jego testowania i wdrażania do służby.Zachowanie przez New Delhi odpowiedniego potencjału floty OP jest kluczowe w kontekście nowych wyzwań, przed jakimi staje obecnie indyjska marynarka wojenna. Są one bezpośrednio związane z rozbudową komponentu morskiego sił zbrojnych ChRL oraz przybierającą na sile rywalizacją obydwu państw nie tylko na wodach Oceanu Indyjskiego, ale i w całej Azji / Zdjęcie: IBN Live

Informację taką podały w ostatnich dniach indyjskie media powołujące się na źródła w rządowej Defence Research and Development Organisation (DRDO). Uzyskanie pełnej mocy siłowni atomowej INS Arihant pozwoli na rozpoczęcie przez okręt długo wyczekiwanych prób morskich (Kolejny termin dla INS Arihant, 2013-01-25).

Ich realizacja jest warunkiem kluczowym dla przyjęcia jednostki do służby. Według opublikowanych przed kilkoma miesiącami planów resortu obrony, mogłoby do tego dojść jeszcze pod koniec br. Docelowo Indie chcą dysponować 5 OP typu Arihant (niektóre źródła podają liczbę 4).

Rozwój i testowanie konstrukcji INS Arihant to żmudny i przysparzający Indiom wielu problemów proces. Rozpoczęcie finalnego etapu prób okrętu miało rozpocząć się jeszcze w 2011. Później informowano o drugiej połowie 2012 (INS Arihant na testach, 2012-08-08).

Jego ostateczne wprowadzenie do służby jest kluczowym elementem budowy indyjskiej triady nuklearnej. Zwłaszcza w kontekście zaostrzającej się rywalizacji Indii z ChRL na wodach Oceanu Indyjskiego (Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08), a także zacieśniających się relacji wojskowych pomiędzy Pekinem i Islamabadem (ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że historia INS Arihant odzwierciedla pewien strukturalny problem w rozwoju rodzimego indyjskiego uzbrojenia. Podobne kompromitujące problemy i opóźnienia New Delhi ma także m.in. w przypadku myśliwca HAL Tejas (Tejasy w służie za 2 lata, 2013-03-15, Jeszcze droższy Tejas, 2012-12-10).

Wprowadzenie do służby INS Arihant będzie miało duże znaczenie w kontekście przewidywanych problemów indyjskiej floty podwodnej. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o kolejnym prawdopodobnym opóźnieniu w montażu konwencjonalnych OP typu Scorpène (Project 75) (Scorpene dla Indii dopiero w 2016?, 2013-04-16). W najbliższych latach wycofane ze służby mają z kolei zostać najstarsze jednostki typów: Sindhughosh (proj. 877EKM.) (INS Sindhurakshak w Indiach, 2013-04-30) i Shishumar (Typ 209/1500). Częściowym jedynie remedium na omawiany problem było wprowadzenie do służby wypożyczonego atomowego INS Chakra (ex-Nerpa) (INS Chakra w służbie, 2012-04-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.