Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na systemy samoobrony

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 28 czerwca 2010

Departament Zaopatrywania SZ MON zawarł dziś umowę ze spółką Terma A/S na dostawę do 2012 systemów obrony i ochrony własnej śmigłowców Mi-17-1V i Mi-24W oraz dostosowanie 7 śmigłowców Mi-17-1V i 15 śmigłowców Mi-24W do wersji umożliwiającej stosowanie systemu obrony i ochrony własnej.

Zasobnik AMASE na holenderskim śmigłowcu AH-64D Apache. AMASE (Apache Modular Survivability Equipment) stworzone były oryginalnie dla holenderskich Apache i adaptowane m.in. dla używanych w Iraku duńskich Fenneców oraz opracowanej pierwotnie dla Holendrów aplikacji CHASE dla śmigłowców CH-47E Chinook. Systemy AMASE są obecnie używane na holenderskich AH-64D w Afganistanie. Podobnie mają wyglądać zasobniki na Mi-24W (także montowane na końcach pylonów bocznych) oraz... / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wartość umowy wynosi 99,8 mln zł brutto. Kwota obejmuje:

 • dostawę 12 kompletów zasobników (wariant systemu MASE);
 • dostawę 7 kompletów urządzeń i elementów instalacji systemu obrony i ochrony własnej montowanych na pokładzie śmigłowców Mi-17-1V;
 • dostawy 15 kompletów urządzeń i elementów instalacji systemu obrony i ochrony własnej montowanych na pokładzie śmigłowców Mi-24W;
 • dostosowania 7 śmigłowców Mi-17-1V do wersji umożliwiającej stosowanie systemu obrony i ochrony własnej;
 • dostosowania 15 śmigłowców Mi-24W do wersji umożliwiającej stosowanie systemu obrony i ochrony własnej;
 • dostawę 12 zestawów części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych;dostawa zestawów urządzeń diagnostycznych i obsługowych;
 • przeprowadzenie badań typu i testów systemu;
 • przeszkolenie personelu;
 • przekazanie dokumentacji techniczno-eksploatacyjnej oraz dokumentacji konstrukcyjno-montażowej.

Zwycięzca przetargu ma także dostarczyć flary i dipole niezbędne do przeprowadzenia do końca listopada 2010 przez ITWL testów prototypowych instalacji. W WZL-1 w Łodzi mają być dostosowane do przenoszenia zasobników i systemu ich zarządzania dwa śmigłowce, po jednym z każdego typu. Testy nowego rozwiązania muszą zakończyć się do 20 listopada 2010 (oryginalny pożądany termin rozpoczęcia testów upłynął 20 czerwca 2010).

Przetarg dotyczył autonomicznych zasobników podwieszanych. Przed składaniem ofert wszystko wskazywało na to, iż walka rozegra się pomiędzy rozwiązaniem duńskiej Termy (oferowanym za pośrednictwem spółki Ibcol), bazującym na systemie Advanced CounterMeasures Dispensing System (ACMDS) stosowanym w instalacjach AMASE (Apache Modular Survivability Equipment) oraz nowym opracowaniem szwajcarskiego RUAG Aerospace, czyli Integrated Self Protection Solution (ISSYS) plug-on device (POD). Oferty zgłosiła także hiszpańska Indra oraz - za pośrednictwem Metalexportu-S - izraelska spółka Bird Aerosystems.

...na Mi-17-1V, które otrzymać mają dodatkowe kratownice dla umożliwienia podwieszenia systemu (polskie śmigłowce tego typu używane w Afganistanie nie są dostosowane do przenoszenia uzbrojenia na węzłach zewnętrznych; takie węzły mają być dopiero na wciąż niezamówionych przez MON 5 Mi-171) / Rysunek: Terma

Do składania ofert ostatecznych zaproszono Ibcol z Termą (MASE) oraz Metalexport-S z Bird Aerosystems (Airborne Missile Protection System - Modular czyli AMPS-M; kontenerowy wariant systemu używanego m.in. na czeskich, gruzińskich i irackich Mi-17 i innych śmigłowcach oraz na samolotach dyspozycyjnych).

Pierwszy seryjny Mi-17-1V dostosowany do nowego systemu samoobrony powinien być gotów do 5 grudnia 2010, kolejny do końca września 2011, a następne 4 do końca września 2012. Pierwszy seryjny Mi-24W z nowym systemem powinien być gotowy z końcem czerwca 2011, kolejnych 6 do końca września tegoż roku, a 7 - w trzech partiach - w 2012, z czego trzy ostatnie do 5 grudnia 2012.

Same zasobniki powinny być dostarczone do końca września 2011. Mają pozostać w służbie minimum 15 lat i cechować się okresem między awariami nie gorszym niż 250 h pracy.

Postępowanie było związane z realizacją pilnej potrzeby operacyjnej polegającej na zwiększeniu bezpieczeństwa polskich sił w Afganistanie. MON, mimo wielokrotnych zapewnień pozostającego ministrem Bogdana Klicha, nie podpisało dotąd kontraktu na dostawę 5 śmigłowców Mi-171 (MON chce 5 Mi-17, Mi-17 za 313 mln zł), szczególnie potrzebnych żołnierzom realizującym misję.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.