Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL rozbudowuje bazy bsl

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 31 sierpnia 2012

Pekin poinformował o planach budowy nadmorskich baz dla zwiadowczych bsl. Ruch ten ma poprawić jakość monitorowania chińskiego wybrzeża i jest związany z toczącymi się w regionie sporami terytorialnymi.

Chińskie bezzałogowe statki latające / Zdjęcie: TWWTN

Informacja taka została podana w środę przez oficjalny chiński organ prasowy, agencję Xinhua, powołującą się na przedstawicieli aparatu władzy. Docelowo planuje się budowę 11 baz wzdłuż całego wybrzeża ChRL, na terenie nadmorskich prowincji kraju. Stacjonujące w nich bezzałogowce będą wykorzystywane do patrolowania i monitorowania chińskiego wybrzeża oraz pasa wód terytorialnych (a docelowo także wyłącznych stref ekonomicznych). Na terenie każdej takiej instalacji ma stacjonować co najmniej jeden bsl. Nie podano jednak jakie to będą modele maszyn.

ChRL od wielu lat prowadzi jednak prace związane z konstrukcją i rozwojem (a także kopiowaniem) rodzimych systemów bezzałogowych, takich jak np. rozpoznawczy ASN-209 (Egipt kontynuuje produkcję ASN-209, 2012-05-21). W czerwcu br., media ujawniły projekty bojowego bsl Pekinu (Projekty bojowych bsl ChRL i Indii, 2012-06-27).

Jak przypomina Xinhua, już w 2011 ChRL przeprowadziła program pilotażowy w północno-wschodniej prowincji Liaoning. Specjalnie wynajęty (od niepodanego podmiotu) do tego celu bsl, wykonywał loty nad liczącym 980 km2 obszarem. Osobny test, z wykorzystaniem wyspecjalizowanych systemów obserwacyjnych, został przeprowadzony na początku br.

Do podanych informacji należy podchodzić z dystansem. Media państwowe w ChRL często są wykorzystywane w prowadzonej przez władze wojnie informacyjnej. Pomimo tego jednak plany budowy 11 instalacji wzdłuż wybrzeża wydają się realne. Zwłaszcza w kontekście toczonych przez ChRL sporów terytorialnych na wodach Morza Południowochińskiego (Trwają SEACAT 2012, 2012-08-29) oraz Morza Wschodniochińskiego (Jeszcze o japońskiej doktrynie, 2010-12-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.