Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy pocisk powietrze-powietrze

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 grudnia 2012

Lockheed Martin potwierdził, że opracowuje nowy kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze. Kpr Cuda ma niszczyć cele energią kinetyczną.

Makieta komór uzbrojenia myśliwca F-35 z wyrzutniami nowych pocisków / Zdjęcie: The Aviationist

Prace nad nowym pociskiem podjęto, by zwiększyć ilość uzbrojenia do niszczenia celów powietrznych przenoszoną przez myśliwce nowej generacji F-22 i F-35. Ten drugi, który może przenosić jednorazowo jedynie 4 kpr AIM-120 AMRAAM, mógłby zabierać dwa razy więcej nowych pocisków. F-22 mógłby zaś przenosić ich aż 14, podczas gdy obecnie może zabierać tylko 6 AIM-120 i 2 AIM-9 Sidewinder. Oba samoloty przenoszą uzbrojenie w komorach wewnętrznych, by zachować własności stealth.

Nowy pocisk, o kryptonimie Cuda, ma niszczyć cele powietrzne energią kinetyczną, podobnie jak czyni to większość pocisków antyrakietowych. Lockheed Martin potwierdził jedynie, że trwają prace nad tą konstrukcją. Nie podał więcej szczegółów, ponieważ nie uzyskał zgody US Air Force, na zlecenie których projektuje pocisk. Nie wiadomo, kiedy nowy kpr miałby osiągnąć gotowość operacyjną oraz jaki jest status i koszty programu.

Lockheed Martin zarejestrował markę handlową CUDA w sierpniu 2011. W zgłoszeniu podał, że chodzi o nazwę pocisku kierowanego / Rysunek: Lockheed Martin

Po raz pierwszy istnienie nowego projektu ujawniono podczas Air Force Association Technology Expo 2012, gdy Lockheed Martin pokazał makietę wyposażenia komory uzbrojenia myśliwca F-35. Nowe pociski umieszczono w niej na wyrzutni podobnej do stosowanej w przypadku bomb małych wagomiarów (SDB, Small Diameter Bomb). Cuda mają być naprowadzane na cele z wykorzystaniem systemu radiolokacyjnego. Miałyby umożliwiać atakowanie nie tylko samolotów i śmigłowców, ale także rakiet balistycznych i pocisków samosterujących. Podobnie jak pocisk Stunner systemu antyrakietowego Rafaela – David Sling, który jest obecnie testowany w Izraelu (Test systemu David’s Sling, 2012-11-25). Stunner został zaprojektowany przez Raytheona (Raytheon buduje izraelski pocisk, 2012-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.