Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test podsystemów Arrow 2

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lutego 2012

Wczoraj odbył się udany test kluczowych elementów izraelsko-amerykańskiego systemu antyrakietowego Arrow 2. Test otwiera drogę do zamówień systemów Arrow 2 Block 4.

Block 4 System Verification Flight Test (B4SVFT) realizowany przez Israel Missile Defense Organization i US Missile Defense Agency (MDA) odbył się nad Morzem Śródziemnym. Nie przewidziano w nim wystrzelenia antyrakiety. Radar systemu Arrow - EL/M-2080 Super Green Pine śledził cel odpowiadający głowicy rakiety balistycznej - pocisk Blue Sparrow 2 Rafaela wystrzelony z myśliwca F-15. Informacje były przekazywane do Citron Tree Battle Management Controller, który wypracowywał dane do przechwycenia i zniszczenia celu. W teście uczestniczył też prawdopodobnie radar Raytheon AN/TPY-2 zainstalowany w dolinie Arava.

Według ministra obrony Izraela, był to ostatni test przed podjęciem decyzji o zamówieniu Arrow Weapons System (AWS) Block 4. Arrow jest rozwijany od dwóch dekad na bazie doświadczeń z obroną przed atakami irackich rakiet balistycznych Scud w czasie wojny nad Zatoką Perską w 1991. Program jest finansowany w ponad połowie przez USA (Dodatkowe 235 mln USD dla Izraela, 2011-12-25), ale jego rezultaty są wykorzystywane głównie na rzecz Izraela. Testy AWS Block 4 trwają od 2009 nad Pacyfikiem i Morzem Śródziemnym. Finalną próbę samej antyrakiety przeprowadzono w lutym 2011 (Kolejny test Arrow, 2011-02-23) w rejonie Kalifornii.

Radar Green Pine zademonstrował już ok. 20 udanych przechwyceń rakiet balistycznych. Jest rozwijany samodzielnie przez Izrael ze środków własnych. Nie podlega więc restrykcjom eksportowym USA. Jest oferowany wielu krajom, głównie w Azji (Green Pine dla Korei, 2009-09-21). Dwa radary Green Pine są wykorzystywane operacyjnie przez Indie. Super Green Pine to jego wersja rozwojowa.

System Arrow ma chronić przede wszystkim przed możliwym atakiem rakietowym z Iranu, który może być odpowiedzią na izraelski atak na irańskie instalacje atomowe. W ubiegłym tygodniu szef izraelskiego wywiadu wojskowego, Aviv Kochavi stwierdził, że Teheran dysponuje materiałem do budowy 4 głowic atomowych (sam Izrael, według różnych nieoficjalnych szacunków, dysponuje 100-200 głowicami jądrowymi i środkami ich przenoszenia). Według Kochaviego, Izraelowi zagraża obecnie około 200 tysięcy różnego rodzaju rakiet i pocisków. Część z nich znajduje się w rękach ugrupowań palestyńskich.

AWS Block 4 ma być elementem wielowarstwowego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej Izraela (obecnie operacyjny jest AWS Block 3). Kolejnym jego składnikiem ma być rozwijany także przy wsparciu USA (m.in. z udziałem Boeinga) pozaatmosferyczny system antyrakietowy Arrow 3 (Udany test Arrow 3, 2011-07-28). Cele na niższych wysokościach mają chronić David's Sling (Raytheon buduje izraelski pocisk, 2012-01-11) Rafaela, przeznaczony do zwalczania rakiet taktycznych i samosterujących, oraz Iron Dome (C-RAM) Rafaela, zwalczający pociski wystrzeliwane z bardzo bliskich odległości.

David's Sling w zubożonej wersji, po uzyskaniu zgody eksportowej, ma być w najbliższym czasie oferowany m.in. Polsce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.