Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe Hellfire dla Brytyjczyków

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 maja 2013

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu porozumienia z amerykańskim Lockheed Martinem na dostawę pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire.

Brytyjskie AH Mk.1 Apache weszły do służby w 2001. W ciągu ostatnich lat, wiropłaty te były intensywnie eksploatowane zarówno w czasie konfliktów zbrojnych, jak i programów szkoleniowych. Konsekwencją tych działań było uszczuplenie zapasów przenoszonego przez nie uzbrojenia, w tym m. in. AGM-114 Hellfire / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Porozumienie ma wartość 15 mln GBP. W ramach jego realizacji amerykański producent dostarczy Brytyjczykom niesprecyzowaną liczbę pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire. Strony nie podały terminu realizacji dostaw. Postanowienia umowy zostaną wypełnione w ramach programu Foreign Military Sale.

Zamówione pociski będą przeznaczone dla śmigłowców uderzeniowych AH Mk.1 Apache (licencyjnej wersji AH-64D Longbow) (Przyszłość brytyjskich Apache, 2012-12-05). Ich intensywna eksploatacja, zarówno podczas konfliktu w Afganistanie, jak i niedawnej natowskiej interwencji w Libii (Przedłużenie misji nad Libią, 2011-06-01, Apache na Libią?, 2011-05-25), doprowadziły do wyraźnego uszczuplenia zapasów tego uzbrojenia. Zakup Hellfire jest więc niezbędny zarówno w celu utrzymania obecnego potencjału operacyjnego brytyjskich Apache, jak i kontynuacji szkolenia ich załóg.

Co ciekawe, kontrakt na Hellfire dla AH Mk.1 Apache zdaje się być jedynie częścią większego planu związanego z dokupieniem przez Londyn tego uzbrojenia. W kwietniu amerykańska rządowa Defense Security Cooperation Agency przesłała bowiem do Kongresu informację o planowanej sprzedaży Brytyjczykom 500 AGM-114 (w odmianach N4/P4) o wartości około 62 mln GBP.

Wynika z tego, że umowa o zakupie pozostałych (objętych wspomnianą kwotą) Hellfire, które mogłyby doposażyć równie intensywnie eksploatowane bsl Reaper (Zdalne odpalenie uzbrojenia Reapera z terenu W. Brytanii, 2013-05-03, 335 brytyjskich bsl w Afganistanie, 2012-11-04), pozostaje jeszcze na etapie negocjacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra