Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe Hellfire dla Brytyjczyków

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 maja 2013

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu porozumienia z amerykańskim Lockheed Martinem na dostawę pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire.

Brytyjskie AH Mk.1 Apache weszły do służby w 2001. W ciągu ostatnich lat, wiropłaty te były intensywnie eksploatowane zarówno w czasie konfliktów zbrojnych, jak i programów szkoleniowych. Konsekwencją tych działań było uszczuplenie zapasów przenoszonego przez nie uzbrojenia, w tym m. in. AGM-114 Hellfire / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Porozumienie ma wartość 15 mln GBP. W ramach jego realizacji amerykański producent dostarczy Brytyjczykom niesprecyzowaną liczbę pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire. Strony nie podały terminu realizacji dostaw. Postanowienia umowy zostaną wypełnione w ramach programu Foreign Military Sale.

Zamówione pociski będą przeznaczone dla śmigłowców uderzeniowych AH Mk.1 Apache (licencyjnej wersji AH-64D Longbow) (Przyszłość brytyjskich Apache, 2012-12-05). Ich intensywna eksploatacja, zarówno podczas konfliktu w Afganistanie, jak i niedawnej natowskiej interwencji w Libii (Przedłużenie misji nad Libią, 2011-06-01, Apache na Libią?, 2011-05-25), doprowadziły do wyraźnego uszczuplenia zapasów tego uzbrojenia. Zakup Hellfire jest więc niezbędny zarówno w celu utrzymania obecnego potencjału operacyjnego brytyjskich Apache, jak i kontynuacji szkolenia ich załóg.

Co ciekawe, kontrakt na Hellfire dla AH Mk.1 Apache zdaje się być jedynie częścią większego planu związanego z dokupieniem przez Londyn tego uzbrojenia. W kwietniu amerykańska rządowa Defense Security Cooperation Agency przesłała bowiem do Kongresu informację o planowanej sprzedaży Brytyjczykom 500 AGM-114 (w odmianach N4/P4) o wartości około 62 mln GBP.

Wynika z tego, że umowa o zakupie pozostałych (objętych wspomnianą kwotą) Hellfire, które mogłyby doposażyć równie intensywnie eksploatowane bsl Reaper (Zdalne odpalenie uzbrojenia Reapera z terenu W. Brytanii, 2013-05-03, 335 brytyjskich bsl w Afganistanie, 2012-11-04), pozostaje jeszcze na etapie negocjacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.